• Advertisement

Susenje voca

Proizvodi od voća, od ploda do gotovog proizvoda, iskustva i saveti

Moderator: PoljoForum

Followers: draganpan

Re: Susenje voca

Nepročitan postod solaris » 02 Jan 2013, 01:44

Pozdrav za sve forumovce. Srećnu novu 2013 zdravu i uspešnu.

Dugo sam kao i moji predhodnici tragao za kvalitetnom sušarom za voće i povrće,kao i lekovito odnosno začinsko bilje. sasvim slučajno sam upoznao čoveka koji je na moje iznanđenje dobio sertifikat EU u holandiji da je napravio mobilnu solarnu sušaru sa novom tehnologijom. Malo sam se zainteresovao u čemu je novina i saznao mnogo toga. Pre svega ova sušara koristi kao osnovno napajanje sunčevu energiju kada je ima a kada nema el.energiju. Njena posebnost je što troši izuzetno malo energije za sušenje. Za 8 sati rada potroši samo 9 kw el energije što je u odnosu na druge meni poznate sušare ušteda za 50-80 %.

U današnje vreme kada struja,drva,gas svaki dan dobijaju novu cenu jeftinije sušenje nisam mogao da obezbedimDruga posebnost što radi skoro kao vakum sušara. razlikuje se po tome što nevakumira a li i neubacuje svež vazduh kao druge sušare koji se meša sa toplim vazduhom pa tako nema naknadne oksidacije robe koja se suši.
Treća posebnost je što radi na zadatu vlagu. Roba se suši dok i poslednji komad se ne osuši na zadatu vlagu. Proces kontroliše kompjuter tako da je uticaj čoveka na robu isključen. Preko mobilnog vas obaveštava da je završila proces sušenja, tako da u svakom trenutku možeš kontrolisti da li radnici poštuju tehnološki proces.
Četvrta posebnost automatski razdvaja vodu i aromu. Znamo, a znamo da je EU zabranila veštačke arome tako da sada idu samo prirodne arome.
Peta posebnost da osušeno voće i povrće se suši na 4o - 50C i negube ništa od svog prirodnog pa čak ni miris se nedeformiše.
Roba dobijena iz te sušare se bez problema melje u mlinovima tako da dobijate "brašno" maline,kupine,jabuke,limuna,šljive,pomorandže,aronije, borovnice,višnje,jagode za koju u literaturi nećete naći nigde da se suši...
Čips jabuke dobijen iz ovakve sušare na tržištu u Nemačkoj dostiže cenu od 0.70 eura za 40gr. ili 17,5 eura za kg osušene jabuke (kako pa 25 kesica po 40 gr je 1000 gr ili kg.) x o,7 eura je 17,5 eura. Ulaganje je oko 5 eura sa upotrebom 4 - 5 kg sveže jabuke,rad,pakovanje,porez, i svi drugi troškovi izađu do 5 eura. Zarada je 12,5 eurA ČISTO + KORA OD JABUKE KOJA SE SUŠI I MELJE IDE FARMACEUTSKOJ INDUSTRIJI I IMA 5 EURA ZA KG I SRCE JABUKE OD KOGA PRAVIMO RAKIJU ILI JABUKOVO SIRĆE TO JE 0,5 EURA ZA LITAR. Čista zarada se penje za još 5,5 eura pa ukupno iznosi 18 eura za kg.
Dodatna zarada 220 litara sveže vode iz osušene jabuke i litar arome za koje nemam cene pa neznam kolika je zarada. Litar pakovane vode je oko25 din proizvodnaa cena, a može služiti i za zalivanje bašte.
Kod sušenja povrća šargarepe,luka,celera,paškanata.. sve se množi puta 3 to kupuju ovi koji prave začine odmah u avansu.
Ukoliko neko želi da dobije informacije o kupovini ili istu da vidi u radu može me kontaktirati na mejl groslager@gmail.com

Tražim hitno 2 tone osušene borovnice ali samo pod uslovom da nije tretirana sa glukozom,limunskom kiselinom ili sl.preparatima. Samo čisto sušena borovnica. Plaćam zavisno od kvaliteta od 14-16 eura za kg.
solaris

Pridružio se: 02 Jan 2013, 01:15

Re: Susenje voca

Nepročitan postod Deda Lala » 17 Jan 2013, 22:08

Ево један од начина за "прављење" пара.Врло интересантно и поучно.Хвала Соларис.
Deda Lala

Teme: 1
Pridružio se: 08 Dec 2011, 00:13

Prethodni

Povratak na Voćarski proizvodi