• Advertisement

Slucajnost ili ne..? Uginuca..

Oblasti vezane za poljoprivredu za koje ne postoji kategorija na forumu

Moderator: PoljoForum

Followers: draganpan

Slucajnost ili ne..? Uginuca..

Nepročitan postod cukaneca » 25 Mar 2012, 12:13

Ovo vec prevazilazi meru svake slucajnosti!! Stocni fond nam se smanjuje sve vise i iz nekih cudnih razloga i bolesti.. Jutros mi je prijatelj koji gaji svinje pricao da nasao uginulu krmacu dan pred prasenje.. Kaze da joj je srce eksplodiralo.. Jesenas je imao slucaj da prasici ne sisaju, skvice i ugibaju na kraju. Mnogo njih prijavljuje gubitke kod sve stoke. Kod mene ove zime jedno june i nekoliko jaganjaca.. svinje sam skoro i prestao da drzim.. Da li je to bas sve slucajno? Ima li kod vas toga? U komsiluku, selu..? Nisam pristalica raznoraznih teorija zavere itd.. ali ova desavanja su sve ucestalija..
Korisnikov avatar
cukaneca

Teme: 118
Pridružio se: 02 Dec 2011, 16:24

Re: Slucajnost ili ne..? Uginuca..

Nepročitan postod draganpan » 25 Mar 2012, 19:14

Nazalost ima svega.
Ja juce udjem u stalu kad u jednom leglu prosle nedelje odbijenih prasadi od 12 kom vidim jedno ne ustaje i obrisana slama oko nogu od trzaja, pipnem ga a ono se ukocilo. sta cemo? gde je tor tu je i "mor" kazu ljudi. I to mi se pocelo desavati od prosle godine. Ranije nisam imao uginuca prasadi a sada bogami ima. Komsija kupio pre mesec dana dva komada. sada su imali po 35 kg kad pre neki dan jedno mrtvo. I tako desava se ali cesce nego ranije. Sve prisutniji je sterilitet kod junica, smrtnost kod jagnjadi... Sta je doprinelo tome da se u zadnje vreme pogorsa situacija neznam mada veterinari tvrde da je i kod zivotinja u pitanju cesto stres usled naglih klimatskih promena.
Jednostavno boles nije primetna da bi se uvela terapija vec stoka crkava naprasno.
Ko hoće naći će način, a ko neće naći će opravdanje
Korisnikov avatar
draganpan

Teme: 8
Pridružio se: 01 Dec 2011, 21:20

Nepročitan postod todor » 25 Mar 2012, 19:25

cukaneca neznam da li je to slučajnost ili koji moj meni je sad jedno tele uginulo ceo dan bilo veselo lepo jelo i za sat vremena završilo sad sam ga bio otvorio sve u redu tako da neznam šta nas je to snašlo mislio sam da je samo mene kad sad vidim da nas ima još
Korisnikov avatar
todor

Teme: 32
Pridružio se: 27 Nov 2011, 15:03

Nepročitan postod zorancile » 26 Mar 2012, 00:05

Da li koristite neke sumnjive koncentrate?
Korisnikov avatar
zorancile

Teme: 23
Pridružio se: 02 Dec 2011, 17:17

Nepročitan postod ivanm » 26 Mar 2012, 00:38

Обзиром да је ово мој фах, потрудићу се да помогнем колико могу.

Нагла угинућа могу да буду разлог тровања, али и последица тзв. перакутног тока бактерисјких или вирусних инфекција. Перакутно значи да инкубација траје свега пар сати до 24сата, тако да се не испоље клинички знаци болести, па чак ни патоморфолошки (када се уради обдукција). За то мора да се уради бактериолошка, вирусолошка или серолошка претрага угинулих, а то, немој мо се лагати кошта, па се зато ради само када је већи број угинулих.

Код прасади најчешће је проблем са Е. коли или неким другим бактеријама, поготово је то јасно кад угине најлепше и најнапредније прасе.

Што се тиче све слабијег остајања стеоности, разлози су многородни, али је интекако заступљен разлог све присутнија хемија и остаци пестицида у сточној храни. Ту пре свега мислим на неке хербициде који могу да имају управо такве последице. Конкретно чувени АТРАЗИН је доказан у неколико америчких студија да изазива тзв лажну трудноћу и читав низ проблема. За друге препарате не значи да то не раде, него једноставно је хемијска индустрија толико јака д анико од истраживања не сме да јавно и врло гласно објави резултате својих истраживања.

Ова тема је врло озбиљна и врло широка, али сам вољан да помогнем колико могу...
Korisnikov avatar
ivanm

Teme: 29
Pridružio se: 03 Dec 2011, 00:00

Nepročitan postod todor » 26 Mar 2012, 07:55

zorancile je napisao:Da li koristite neke sumnjive koncentrate?
ja ne nego pravim sve sam
Korisnikov avatar
todor

Teme: 32
Pridružio se: 27 Nov 2011, 15:03

Nepročitan postod MONTOYA » 26 Mar 2012, 09:11

U zadnje 4 godine imam veliku smrtnost jagnjadi a bilo je i nekoliko ovaca,tako da sam ovce prepolovio a ove godine ih prodajem sve...
kod goveda takođe sam imao 2009 i 2010 uginula po 2 juneta-teleta,što je najčudnije 2009 oboje od mojih krava pored 20 kupljenih
Daj Bože zdravlja a biće para
Korisnikov avatar
MONTOYA

Teme: 17
Pridružio se: 02 Dec 2011, 17:23

Nepročitan postod draganpan » 26 Mar 2012, 10:52

Te krave iz uvoza unose mnoge bolesti, a politika je cudo. Prosto "daj danas a sutra sta bude"....
Ko hoće naći će način, a ko neće naći će opravdanje
Korisnikov avatar
draganpan

Teme: 8
Pridružio se: 01 Dec 2011, 21:20

Nepročitan postod Maximus Ruralis » 26 Mar 2012, 11:00

Moje neko skromno misljenje je da problem lezi u premiksima.Interesovao sam se ranije u vezi ovog problema i od strucnjaka koji je bio tehnolog u FSH Zemun cuo sledece.....,,ne dajte deci da jedu iznutrice,narocito ne od tovnih pilica,jer su im jetre natecene.,,Jetra je ,,rezervoar,,za teske metale.

Kao razlog naveo mi je primer ucesca metala,gvozdje,bakar,cink,hrom isl.Ti metali se nalaze u vise oblika.Nisu svi elemtarni,vec su vezani sa drugim supstancama i razlicito su usvojivi.Pojedini oblici se taloze u jetri i drugim organima i kada dostignu neku kriticnu kolicinu tada nastaju problemi i dolazi do iznenadnih uginuca.Ima sigurno i drugih razloga,ali po njegovoj prici ovo je jedan od najcescih.Nedovoljno izmesan premih,ili samo malo povecanje metala u drugom obliku,a on nije u iskoristljivom obliku za vrstu koju gajimo i eto problema.Nesavestan tehnolog moze cuda da napravi.

Kako su infarkti cesti,kao prevenciju treba koristiti jabukovo sirce.Omeksava krvne sudove i srcani misic cini elasticnijim.Nuzda me je terala da ovo radim kod pilica i pokazalo se veoma efikasno.Pomaze kod svih stresnih situacija,a posebno je delotvorno za vreme velikih letnjih temperatura.Pilicima sam dodavao u vodu oko 5% jab.sirceta i to me je spasilo da ne propadnem skroz.Treci dan prestalo je uginjavanje i hvala bogu od kada ovo primenjujem nisam nikada imao vise problema.Za druge kategorije ne znam,ali se secam da je za krave i bikove savetovano 50- 100 gr.dnevno.Poboljsava se opste zdrastveno stanje,a sa tim i prihodi.Jedan moj prijatelj iz Krusevca kaze da su krave povecale mleko za 10-15%,a broj somatskih se prepolovio.Isto kaze da se dlaka kravama sjajna,sto do tada nije bio slucaj.Naravno da nema ni uginuca.
Moz da bidne,al ne mora da znaci...!!!
Korisnikov avatar
Maximus Ruralis

Teme: 12
Pridružio se: 09 Dec 2011, 21:47

Nepročitan postod car » 26 Mar 2012, 15:31

Kod mene isto ima svasta,na 200ovaca 20 ugine jagnjaca i ja mislim da je to super,kod kolege koji ima 470 komada 10 ugine ako ne laze.Nista njegove ovce nemaju bolji trtman nego moje.Najveci problem kod jagnjaca je enteroshemija u sestom mijesecu starosti.Ovce kako kad ali svake godine "vrag lizne"5-6 ja opet mislim da je to normalno iakom imaju solidan tretman.Najveci problem kod tovne piladi imam od 60 koje uzmem za tov sebi za potrebu 10-tak krepa.Sto je po meni velika steta u rasponu 8dana do 2 mijeseca starosti.
car

Teme: 20
Pridružio se: 02 Dec 2011, 22:01

Sledeća

Povratak na Razne teme