• Advertisement

Ogradjivanje pasnjaka za ovce,klasicne i elektricne ograde

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja ovaca i koza

Moderator: todor

Followers: Hanza

Ogradjivanje pasnjaka za ovce,klasicne i elektricne ograde

Nepročitan postod milossoumi » 24 Avg 2012, 22:28

Evo da otvorim i ovu temu koja je nama ovcarima i kozarima bitna,i predstavim neka resenja koja ja koristim. . .
Slika
Ja licno mislim da je za ovce i koze najbolja stvar el.ograda,i to iz iskustva,sve ostalo ume da bude mac sa dve ostrice.Da bi se uradila kvalitetno bez dobrog kolja nema posla,zato naravno prvo u sumu.Kod odabira kolja jedino sto zadovoljava u praksi je crveni bagrem ili grab,beli bagrem koji inace raste u ravnicarskim predelima je nepogodan zbog svog kratkog trajanja i mekoce.Da bi kolje spremilo potrebno je vreme i to je proces koji traje i pokusacu ga opisati ukratko.
Prvo naravno odes u sumu i naseces,kao na gornjoj slici,biras pravo kolje debljine oko 5 cm i duzine 1.6m,oko 40 cm od koca ide u zemlju a u ostalih 1,2m se smesti od 2 do pet zica,zavisno da li se ogradjuje za jagnjice,ili ovce ili tamo gde ima lutalica.Kolje se odma po secenju ljusti od kore koja mu skracuje zivot preko 50%,najbolji nacin za skidanje kore je da se kolac nasloni koso na dva kraja i nekom srednje teskom sekirom skida kora,nozevi,testere,satare,(provereno)ne pomazu,ja licno koristim prikolicu,naslonim jedan kraj na kanatu drugi na zemlju i delji,potrebno je oko 3-4min po kocu.
Slika
Sledeca stvar je da se kolje 5cm sa tanje strane izbusi burgijom 3mm i da se po mogucstvu nanize na zicu i okaci na tavan gde je visoka temperatura,u letnjem periodu potrebno je mesec dana da bi se lepo osusilo,a dok visi ako neki nije bas prav 100% ispravice se.
Sledeci postupak je inpregniranje.Ja to radim prosto,kanta,preradjeno ulje i osuseni kolac u njemu svaki od 6 do 12 sati,pa opet na susenje.
Slika
Posle toga se kolac sprema za zicu,ima razlicitih resenja,ja koristi busenje kolca gde se provlaci zica,ali kad su kisne godine dolazi do probijanja i neispravnosti ograde jer se drvo natopi i vise nije izolator.
Slika Slika
Da ne bi dolazilo do toga koriste se izolatori,narodu svasta pada na pamet,ja licno kupujem,500kom za 50e,sa povratnom kukicom,gde zica ne spada i nemora da se provlaci,vec samo razvuce i po razvlacenju samo spusti u njih.
Slika
Takodje umesto zice,laksi za rad je kanap sa zicom u sebi,ne mrsi se,ja koristim zicu 1,8mm ili kanaphorizont sa tri licne,razlika osim mrsenja je i to da zica zbog manjeg otpora jednom cobanicom mozes ograditi do 10km,a kanapom samo 3km,zbog velikog otpora.
Slika
Cena ovog kotura je 20 e-250m,u Nemackoj je oko 7,9e isti,na koturu vidite i firmu,kucajte http://www.horizont.agrar
Od klasicnih ograda koristim kolje debljine 1o cm,duzine 1,6m i farmersku zicu.Bodljikava i ona klasicna sa romb kockicama,sad cesto plastificirana ne dolaze u obzir,ovce to prolaze na sto nacina.
Slika
Elekricnu cobanicu i izolatore kupujem u Jagodini od jednog momka koji ima svoju firmu za proizvodnju istih,tako da ne mislim o servisu i kvarovima,mada nisam ni imokvarove kao i ostali koji uzimaju od njega a znam ih.Na cobanici se vidi mislim broj i ime firme,eto malo i reklame za postenu i kvalitetnu domacu radinost.Ako se nevidi imam br,pa kom treba dacu na pp.(ovde se pp ne cita kao kod nekih foruma)
Slika
Eto toliko od mene za sad do sledeceg ogradjivanja na jesen i nekih noviteta.
Poslednji put menjao milossoumi dana 25 Avg 2012, 16:19, izmenjena samo jedanput
Pitali Entija jel ima umaticene ovce,on se rasplaka ko malo dete. . .
milossoumi

Teme: 19
Pridružio se: 21 Avg 2012, 23:07

Re: Ogradjivanje pasnjaka za ovce,klasicne i elktricne ograd

Nepročitan postod Sarbanac » 25 Avg 2012, 10:06

Što se tiče kolja to što radiš je muka. Bolje je iseći bagremove trupce na meru 7*5 ili jače. U Svoveniji sa video kako se pravilno radi ograda. Standardno kolje i dve tri bodljikave žice i jedna sa električnom čobanicom. Tako traje puno puno duže i sigurnije.
m.youtube.com/watch?v=voE3eb4a8nE
Korisnikov avatar
Sarbanac

Teme: 24
Pridružio se: 04 Dec 2011, 22:23

Nepročitan postod milossoumi » 25 Avg 2012, 11:21

Sarbanac to de ima lutalica ne pomaze,ne bi da rizikujem,blizu sam magistrale,a baca se svasta. . .
milossoumi

Nepročitan postod Petrovo » 25 Avg 2012, 11:34

Istina ovi kagremovi kolcici ko pritke u povrcu treba li bi malo deblji
Petrovo

Teme: 1
Pridružio se: 21 Avg 2012, 20:41

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 25 Avg 2012, 11:42

Soumi koliko placas farmersku zicu
Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Teme: 4
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:58

Nepročitan postod milossoumi » 25 Avg 2012, 15:31

Kazacu ti neznam cenu,castio cale 300m prekljuce,al je uradjena ekstra,kad se zategne ako je odignes od zemlje moze isto da se pusti cobanica,samo moras da kosis ispod redovno ili totalom da prskas da ne probija.Ovi bagremovi su cak i debeli za postavljanje po tudjim njivama,ali ako se uradi inpregnacija traju od 5-10 godina,a nose zicu ili kanap,nisu za farmersku zicu naravno.
milossoumi

Re: Ogradjivanje pasnjaka za ovce,klasicne i elektricne ogra

Nepročitan postod draganpan » 25 Avg 2012, 22:34

Ja postavljam dva do tri struka obicne zice koju mogu naci a i raznih je debljina, a na pojedinim mestima po vrhu stavim i obican stari kanap od bala. Struja je najbitnija u najdonjoj zici, jer dok ovca pase ispod nje ona je dohvati vratom uglavnom. Ali ako je ona u nameri da preskoci i da izadje tu pomoci nema. Uglavnom se to desava kada se provuku ispod par malih jagnjadi i onda one gurnu za njima. Znaci donja zica mora biti na odgovarajucoj visini da se nebi ni jagnjad provlacila.
Interesantno da sam pored nakih vitalnih tacaka u progonu postavio samo po jedan i dva struka bicnog kanapa, i ovce mu neprilaze. Ovo je najjeftiniji nacin jer su pasnjaci uglavnom veliki i potrebno je mnogo ograde.
Izolatore pravim od bacenih plasticnih gajbi.
Ko hoće naći će način, a ko neće naći će opravdanje
Korisnikov avatar
draganpan

Teme: 8
Pridružio se: 01 Dec 2011, 21:20

Nepročitan postod milossoumi » 25 Avg 2012, 22:45

Daj neku sliku ili opis tih izolatora od gajbi,da vidim dal sam dzabe placo ove moje.
milossoumi

Nepročitan postod rajko gmilanovac » 10 Sep 2012, 12:18

Evo somi kako prosto mozes resiti izolatore da nepucas pare bezveze

Slika Slika
rajko gmilanovac

Teme: 12
Pridružio se: 04 Dec 2011, 21:12

Nepročitan postod milossoumi » 10 Sep 2012, 13:50

Dok ja to isecem treba vreme,a ja ga nemam druze nazalost,moram kupiti,jeftinije mi izadje ako me shvatas,ali resenje je sasvim ok,originalno nema sta.
milossoumi

Sledeća

Povratak na Ovčarstvo i kozarstvo