• Advertisement

Ekonomika poslovanja u ovcarstvu i kozarstvu

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja ovaca i koza

Moderator: todor

Favorites: drogan014
Followers: Branko, starter, Vlada11070

Re: Ekonomika poslovanja u ovcarstvu i kozarstvu

Nepročitan postod slavis » 05 Dec 2012, 20:49

seno smo kupili u prolece i iz njega je ispalo 300 bala. baliranje smo placali 25din a to nam radi prijatelj tako da su bale teske od 15 do 20 kg.traktor sa prikolicom frezom, plugovima i drljacom smo platili 1500 eura ( u medjuvremenu smo prodali prikolicu za 900 eura) inace sejali smo tritikal na 20 ari i kukuruz na 20 ari koga smo rucno brali pa zatim rucno sekli sasinu koju smo kasnije silirali na gomilu i sada je dajemo u podne kao dopunski obrok. dnevno dajemo 6 bala . na pasi su ovce bile sve do ovog snega 01.12.i do tada im je to bila jedina hrana.inace pasle su na preko 10 hektara tako da susu uopste nisu osetile naprotiv sada se nalaze u izuzetno dobrom stanju. od tritikala imamo i slamu za prostirku.zaboravio sam jos i reci da imamo i 3 koze i jednog jarca. inace do jeseni su isle na pasu 2 sata pre podne i 2 sata po podne, a u jesen 3 sata oko podneva a kasnije u ogradjenoj sumi gde su jele opalo lisce.imamo i oko 150 bala lucerke koju cuvamo za buducu jagnjad. ukupno smo spremili oko 1200 bala. ovce na pasi cuvamo svi ali najvise ja sa cerkom i to ne smatram nikakvim naporom tako da to nema cenu
slavis

Teme: 1
Pridružio se: 06 Sep 2012, 07:58

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 05 Dec 2012, 21:07

Evo jedan prilog,smatram da mu je mesto u ovoj temi,kada covek koji ima 1200 W ovaca kupuje ELITU IDF(ovo je vrh) 1h 19 min
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... sNL9fyaoIo

SLavis,ti si hobista kao i ja,tako da rucno branje i cuvanje ovaca u slobodno vreme ne pije vodu,kada dodje sezona u tvojoj firmi nemas vremena garantujem,a ovce i tada bleje,nego me vise zanima PROFI racunica,sve sa ledine,kao sto rekoh imam 100.000 evra i hocu da se bavim ovcarstvom da mi to bude jedina delatnost i npr. sta mi sve treba i kolko ce da me kostaju u proizvodnji,od objekta,mehanizacije,stado,rad,ma sve.Ja ti mozeo da pijuckamo kaficu i vidimo sta kazu strucnjaci tj. profi ovcari.Pozeljno je da ratari iznesu cene proizvodnje zitarica,lucerke,stocari senaze,silaze,al bre studiozno od obrade,pa do finala,e tu stupamo mi Cobani da vidimo koliko jede ovca,koliko je vet,zastita,i sva cudesa. :-bd
Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Teme: 4
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:58

Nepročitan postod majilovac » 05 Dec 2012, 21:58

e ovako,livade sa senom mogu da nakupim oko 15-20h,nazalost su ljudi u inostranstvu i nekosi pa im je drago da neko to odrzava,sarbanac neznam kakav je kvalitet ali ga ovce solidno jedu,sada ide ono glavno mehanizacija je moja,vozni park je bio oduvek tu pa ja koristim to za pripremanje hrane,livade se kodnas nikad nisu djubrile a i mi to neradimo,balirka,kosacica,prikolice,traktori i td,sve je to bilo od pre,u mom kraju se ljudi bave ratarstvom pa i mi i onda usput spremimo hranu za ovce,takodjer se kodmene vrse kukuruz misli da ga je bilo na 1000h i vise tako da ko ima voljiu da balira slobodno moze jer lakse ce biti njima za oranje,ili nemoram nicije mogu svoje jer nece me smetati ali ipak u ratarstvu koristimo zrno za prodaju i nista drugo,subvencije ispunjavamo za naftu,zemlju na kojoj obradjujemo hranu za ovce nesto lucerke i kukuruza,takodjer smo ove godine ispunili subvencije i za ovce,sad druga strana da nekosim livade niko nebi,da nebaliram kukuruzovinu niko nebih nego bih palili da se lakse ore,slama je takodjer u istom slucaju,masinerije su tu i pre mojih sarolea jer se oduvek drzale ovce,naravno da ja koristim to i da cu koristiti zato i tvrdim da je proizvodnja hrane razlicita iz kraja u kraj,nazalost je meni tesko napraviti realnu ekonomiku ali koliko mene kosta to mogu,
majilovac

Teme: 9
Pridružio se: 22 Avg 2012, 16:48

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 05 Dec 2012, 22:07

Jao bre kolege,opet pausalno,pa kada neko kaze nije tako vi svi uuuuuuaaaaaaaa,Majilovac koliko kosta to zrno koje proizvedes,koliko kosta lucerka,a ne imao sam traktor,neka si i on je kostao nekoga,to sa mehanizacijom cemo lako ima u oglasima,fali ratarstvo sa tacnim ciframa,1kg kukuruza kosta toliko,1kg sena toliko,1kg lucerke toliko,te livade sto ne djubris neces se nakositi sena al ajd neka bude.subvencije cemo dodati na kraju al istih moze da ne bude dogodine,na tome se ne bazira agroekonomija.

NPR. 1ha kukuruza-obrada,setva,djubrivo,seme,zastita,berba,skladistenje,...../prosecan rod =cena po KG,tako i lucerka obrada,setva,seme,djubrenje prosecan rod i troskovi spremanja..........=Cena po kg,necemo visse da pricamo na pamet,ima ovde ljudi od struke i znanja,i domacina i ratara,pa da vidimo sta cemo na kraju dobiti,u kakovom je polozaju taj PROFI COBANIN,svi pricamo svoja iskustava i hvatamo se za gusu svaki dan,daj da vidimo sta je istina,
Zimski dani su pred nama ima se vremena,zvacemo forumase iz teme ratarstvo,ljude koji zive od setve i prodaje ratarskih proizvoda,da cujemo i njih
Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Nepročitan postod milossoumi » 05 Dec 2012, 22:29

Sama ideja ovog projekta je pocela pre svega iz neke ljubavi prema zivotinjama i selu,i to da sam sebe od malih nogu video u tome,i kad god bi me zivot odvuko na drugu stranu brzo sam se vracao selu,tu sam nalazio mir koji svako od nas trazi.Sa tom ljubavlju sam poceo da pravim neke zamisli u glavi,doso je internet imao sam oca koji obrazovan covek i koji takodje voli poljoprivredu pa sam u startu dobio neke smernice i izbego velike greske.Poenta je bila da posle obilazenja farmi,sajmova,trazenja po netu i nekog konacnog plana u glavi su se sto puta promenila moja saznanja i svest o poljoprivredi i kao nacinu zivota i kao poslovanja to jest nacina da se zaradi za hleb.Verujte mi da je sipati rezervoar goriva i otici na neke farme mnogo jeftino u odnosu koliko mozes nauciti i videti,tako sam i radio.Jos uvek sam tad bio zaposlen kod privatnika,imao sam 25 godina i vec u petoj firmi gde nista osim fizikalca nisam mogao biti,i gde nisam mogao planirati ni za sebe,kamoli za porodicu sutra.Iz tog osecaja jos vise mi rasla zelja da stvorim nesto svoje.Ovce su mi od pocetka bile u glavi,pokojni deda je drzao meleze domace i V,bile su to ovce o kojima se i danas prica,ali moja realnost je bila u odnosu na ono sto sam video daleko od svega,nisam imo nista osim freze i 30 ari zemlje,a u to vreme mi je majka vec naveliko pricala da prodam neku kucu na Borskom jezeru koja je njena i nesto pametno uradim sa tim novcem kad vec niko ne ide u nju i samo propada,a tad se pojavio kupac koji je davao dosta novca,vise nego sto vredi.U svakom slucaju jos tad sam bio svestan da bez jeftine hrane koja podrazumeva svoju zemlju i mehanizaciju nema nista,kao i od svastarenja i drzanja vise vrsta zivotinja,(kokoske,svinje,krave ovce,curke).Prodao sam tu kucu i naravno prvo kupovao zemlju,gledao sam da je kupujem sto blize kuci i okolnim parcelama,jer su parcele ovde usitnjene i trebalo mi je nekad i cetiri da kupim da bi napravio jedan hektar.Birao sam parcele koje imaju potencijal za navodnjavanje i one koje pored njih bi mogao kupiti u buducnosti,tako da i dan danas traje taj proces,evo pre deset dana sam kupio bas takvu parcelu pored lepenice od 50ari,koja oko sebe ima jos oko 2 h koja ce u skorije vreme biti na prodaju,u svakom slucaju do sad sam kupio oko 5h i to me je kostalo sa prevodima na moje ime oko 15000e,zatim sam kupio traktor i masine koje su me do sad iznele oko 10000e,i krenuo sam.Pet godina sam radio ratarstvo,ucio,iso na predavanja,dok nisam postigo neke prinose sa kojima bi to sve bilo isplativo,ziveo sam od prodaje ratarskih prizvoda i usluga mehanizacijom,i da moje druge ljubavi,proizvodnje rakije.Kada sam osetio da mogu da proizvedem dosta hrane i da mi se otvaraju neke mogucnosti u svemu tome usledila je kupovina ovaca.Od kolega sa foruma koji sam tad naveliko citao,sam video da je ipak bolje krenuti od malog broja pa sam kupio 7 komada,kad sam malo usao u stos i prezimeo jednu zimu kupio jos pet,one su me kostale sa jos dva onica skoro 2000e.U svakom slucaju krenulo je nesto da se desava i poceli su neki proracuni koji su izgledali ovako:
Za mehanizaciju 10000e,za zemlju za sad 15000,za ovce 2000e,za objekat 3000,za jos jedan sledece godine 4000.To je 34000e.U jednom trenutku poceosam se plasiti da sam potrosio mnogo novca ali onda kad odem u grad i vidim moje drugare koji su otvarali,gvozdjare,trafike,perionice i sl.i kako su svi pukli svoje pare i plus se zaduzili,opet me prodje strah jer ujutru kad ustanem i izadjem moje pare su mi pred ocima,ne na racunu ili po dugu i uvek mogu sve da prodam i uzmem barem isti novac.Ipak razmisljam da pravim i stvorim nesto sto ce trajati i nekim generacijama posle mene,jer verujem u proizvodnju hrane vise nego u bilo sta drugo.Na ovom broju ovaca sam video da su za zimu pojele po 40 bala svaka i oko 300 kg zitarica njih 7,pa bez obzira na sve ipak to meni nije bilo skupo za tako krupne ovce,ali uvek mi na pamet stoji onih 40-50 tona hrane sa jednog hektara,i usledila je kupovina silo kombajna, a u planu je i tarup za senazu.Celu pricu vam pricam da bi me shvatili barem malo i da nisam ovo poceo da radim kao neko razmazeno deriste koje nezna sta ce sa sobom,sve to traje skoro 7 godina,puno je to truda i rada,a ja u poziciji ko dete od sedam godina,sve ucim od prvog razreda.Nije to samo ocu da cuvam ovce u kupim deset pa udri.Dok sam bio po farmama,nigde ne cu da neko rece da jede ovca ili krava mnogo,samo racune koliko pojede jagnje da bi imalo neki prirast,koliko krava da bi dala neku kolicinu mleka,koliko silaze,koliko senaze se spremilo te i te godine.
Stoga posle ulozenih gore navedenih para,racunam da za tri godine izadjem na sto komada,da hranim silazom i senazom,senom,baliranim ovsom i sl.i da mi racunica bude sledeca:
100 ovaca za 180 dana ako svaki dan pojede 3kg silaze i senaze potrebno oko 50 tona,uz to cu imati i oko 2000 bala sto dodje i vise od kila sena na svaku dnevno.Za sad sam im obezbedio oko 20 h pasnjaka za onaj deo od sest meseci kada su van stale,i pored njih opet cu imati preko pola miliona prihoda od zitarica,sad sami racunajte koliko sam ulozio,koliko mi treba vremena da se sve vrati,i imajte na umu jedno,gazda mi ne dise za vratom,nikad da gladan budem ne mogu i da nemam dinar za prodavnicu,i pare mi pred nosom nisam ih procerdo.Imam ja lokal u gradu mogo sam u njemu za te pare da otvorim svasta,ali u ovo vreme kad niko nikom ne placa nista,niti postoji zakon da naplatis svoje,nisam hteo da rizikujem.Kirija svakog prvog podmiri mnoge troskove.U svakom slucaju mirno spavam bez ikakvog pritiska ili nervoze,to je moja najaca ekonomika.Vi racunajte koliko jaganjaca daju za dve godine i koliko pojedu i koliko sta kosta,ja moju racunicu imam odavno i ne moze je niko pokvari sem Boga.
kakva godina,koliko kise i vode,ubi nas vreme ko granom,svi cute,niko nista,drzava ce ipak naplatiti svoje. . .
milossoumi

Teme: 19
Pridružio se: 21 Avg 2012, 23:07

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 05 Dec 2012, 22:56

Ja izgleda pricam u prazno,Somi batali ljubav,kiriju od koje zivis ,babinu kucu i sl,mehanizacije ima na oglasima to cemo da skinemo,nego koliko kosta zrno ,jesi ti natego te tvoje rakije,i sada pises na pamet neke pausalne stvari,daaj bre racun-1kg zita toliko,1kg silaze toliko,........ne zanima me prihod od zitarica,izgleda ovde niko nije raspolozen da kaze istinu.
1.Cena objekta-to si rekao al nisi za koliko je to ovaca,tacnije kvadraturu
2,1kg zita kosta.
3.1kg silaze.
4.1kg senaze..........
5.1kg sena...
Sve ovo obrazlozis,da vidimo da nisi negde omanuo,nemoj da zuris ,zima je duga,i manje reci a da vise znace,ovako napises roman a nista nisi rekao.NAdam se da se razumemo,meni trebaju tacni podatci,imam zemlju na Zlatiboru da prodam,pa da vidim jel isplativo da ih gurnem u ovcarstvo.KAda dajes proracune nema ovo i dao tata,ovo baba,zamisli da sam na ledini i nemam ni mamu ni tatu,ama nista samo kes u dzepu
Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Nepročitan postod Sarbanac » 05 Dec 2012, 23:13

Mirko ko je legalno zaradio sto hiljada evra taj sigurno neće čuvati ovce. Radiće što je i dotle radio pa zaraditi opet. Sa ovcama te pare neće vratiti do kraja života. Da neko bude profi stočar netreba da bude ratar. Znači da ima svoje pašnjake a da ratarske proizvode kupi. To ovde kod nas nemože. Moramo pomoću štapa i kanapa pa dokle stignemo.
m.youtube.com/watch?v=voE3eb4a8nE
Korisnikov avatar
Sarbanac

Teme: 24
Pridružio se: 04 Dec 2011, 22:23

Nepročitan postod majilovac » 05 Dec 2012, 23:17

e bre mirko ja koda pricam turski j... 1 hektar je bilo oko 750bala u 2 kosenja,ja sam hobista sa 50 ovaca jos uvek a kad predjem u profi onda cu reci vise nesto,posto definitivno ja laik i neznam nista onda odustajem od ekonomije jer nekapiramo se,ja koristim ono sto niko nekoristi ili retko koristi kodmene u selu i pricam kako je a znam da nije tako svuda,takodjer mehanizcija kodmene se isplatila od drugog posla a ja zateko,toliko od mene
majilovac

Teme: 9
Pridružio se: 22 Avg 2012, 16:48

Nepročitan postod milossoumi » 05 Dec 2012, 23:23

Od setve do salasa hektar kukuruza me kosta 60 hiljada,u predhodne tri godine koje su najgore za ovu biljku od grada do dve uzastopne suse imao sam prosekod 8 tona u zrnu po hektaru,znaci 7,5 dinara.
Ovas od setve do zetve 35 000,prinos oko 4 tone,znaci 8,75 din kilo.
Psenica 40000 po hektaru,prinos oko sest tona,(moze mnogo bolje)znaci 6,66 dinara kilo.
Seno ove godine katastrofa:sa hektara jedva 300 bala,svaki hektar me kosta oko 18000.znaci 5 din kilo,nemam balirku,racunaosami prihranu od 150kila kana i amortizaciju osnivanja livade,na prirodnim livadama to bude manje ali bude i manje sena pa dodje na isto zahvaljujuci ovoj susi.
Objekat je od metalne konstrukcije za 50grla i kompletan u smislu da ima bokseve za jagnjenje,i ostala odvajanja,pojilice,hranilice,znaci sve u fulu sa mogucnoscu prosirenja za vise grla i dogradnje 4000e sa radom moje porodice,bez majstora.
kakva godina,koliko kise i vode,ubi nas vreme ko granom,svi cute,niko nista,drzava ce ipak naplatiti svoje. . .
milossoumi

Teme: 19
Pridružio se: 21 Avg 2012, 23:07

Nepročitan postod entuzijasta W-R » 05 Dec 2012, 23:26

Ovu stranicu definitivno necu procitati da mi date tih 100000evra koje pominjete :)
Somi je Bog za sve, mi ostali smo samo forumasi
entuzijasta W-R

Teme: 12
Pridružio se: 22 Avg 2012, 06:00

PrethodniSledeća

Povratak na Ovčarstvo i kozarstvo