• Advertisement

Kalifornijske gliste - humus

Oblasti vezane za poljoprivredu za koje ne postoji kategorija na forumu

Moderator: PoljoForum

Favorites: milosasanja
Followers: micazmaj

Re: Kalifornijske gliste - humus

Nepročitan postod slavis » 30 Jul 2013, 07:24

optimalna povrsina za jedno leglo je sirine 1m a duzine 2m visina nije presudna jer one kako preradjuju stajnjak tako se penju navise. kat ti leglo stigne ono ce se vec nalaziti u odredjenoj kolicini stajnjaka pa ga moras rasprostreti po dnu na gore pomenutoj povrsini i prekriti svojim stajnjakom debljine 15 do 20 cm .one bi to trebalo da prerade za nekih 20 dana pa nakon toga nastavljas sa dodavanjem stajnjaka.glistama je potreban vazduh i zato ta debljina sloja iznad njih treba da bude 15-20 cm. potrebno je jos ga i kvasiti da bi mogle da se lako krecu kroz njega i ubrzano da ga preradjuju. ti na tvojoj povrsini mozes imati 4 legla sto je po meni super pa ce tvoja basta biti snabdevena dovoljnom kolicinom humusa kada budes zaokruzila celu pricu
slavis

Teme: 1
Pridružio se: 06 Sep 2012, 07:58

Nepročitan postod beebup » 30 Jul 2013, 19:28

Hvala :)
beebup

Pridružio se: 20 Jan 2013, 20:23

Nepročitan postod Preza89 » 11 Okt 2013, 20:23

micazmaj je napisao:Evo ukratko za sad.
Pre nekoliko godina dobio sam jedno leglo, vremenom dosao do 7-8 i na toj brojci sam odavno. To otprilike podmiruje moje potrebe.
Gajenje glista i proizvodnja humusa nije zahtevna proizvodnja, ni po pitanju ulozenog rada ni novca. Cak se moze reci da je vrlo laka, jer gliste su vrlo zahvalna stvorenja.
Prakticno ne obolevaju, jedino ih je potrebno zastititi od rovaca i narocito krtica. To se jednostavno resava postavljanjem mreze ispod.
Ja ih gajim u sanducima skovanim od dasaka dimenzija 1x2 m i visine 60cm. Hrani ih iskljucivo stajskim (govedjim) djubrivom, koje je odstajalo bar 3-4 meseca, tako sto nabacim sloj od oko 10-15cm svakih 15-ak dana.
Kad imam, dajem i karton pomesan sa djubrivom i prethodno dooobro natopljen vodom, tako da se raspada. To im je, cini mi se, poslastica.
Kad hocu da izvadim humus, ne hranim ih 10 dana da bih bio siguran da su izasle na povrsinu, onda gornji sloj od oko 20cm sa sve glistama prebacim u drugi sanduk, a humus jednostavno pokupim.
Humus stavljam skoro svuda: u plastenik, voce, cvece... Rezultati su prilicno neocekivani za one koji ne znaju sta je humus. Biljke su vece, zdravije, plodovi su ukusniji, sadrze mnogo vise hranljivih materija, prinosi su znatno veci...
Eto ukratko, ako imate pitanja slobodno pitajte, a imam i mali udzbenik u pdf formatu, pa ako neko hoce poslacu mu mail-om, free, naravno.

Cao. Imam kalifornijske gliste i hranim ih uglavnom otpalim jabukama, kruskama i sve to pomesam sa kartonom i pomalo stajskim djubrivom ( i ako se nadje talog od kafe i neki otpaci, takodje dodam). Kad stavljam tu hranu u leglo ja napravim, takoreci vrstu, ubacim hranu i to zagrnem humusom koji sam razgrnuo sa strane, a leglo pokrijem kartonima od kutije. E sad, mene interesuje treba li ja da prekrivam hranu koju im bacim ili mogu jednostavno da stavim na vrh legla kao sto se stajnjak stavlja? I da li njima znace nesto ovi kartoni kojima pokrijem leglo? I jos 2 stvari:

1.Kako zeolit utice na gliste, da li je povoljno stavljati ga i u kojoj meri, i da li moze da zameni kalcijum-karbonat?
2. Da li postoji neka bastenska sprava koja moze da melje otpatke kao sto su voce, povrce, slama, seno, grancice, karton, itd., da bi gliste prosto sto pre iskoristile tu hranu. Ali interesuje me samo aparat/masina koja ima zapreminu od 10l pa na dalje.

Oprostite na opsirnosti, ali nisam znao kako drugacije da izlozim ono sto me interesuje :P...
Preza89

Pridružio se: 29 Jul 2013, 19:12

Nepročitan postod vojvodjanka » 14 Nov 2013, 20:57

Ovim se poslom bavim pune tri godine. Mora se dosta pročitati literature, i uvek obnavljati, do onog trenutka, kada shvatite da znate da radite sa njima. Par stavari jako bitne, pH vrednost stajnjaka, temperatura, vlaga, vrsta stajnjaka. Nikada , ne dodavati svež stajnjak, čak ni konjski, imala sam protejinsko trovanje. Mnogo ima finesa, koje moraju da se odrade, da bi se dobio kvalitetan glistenjak. Na sva pitanju ću da odgovorim i posavetujem. Postoji na fb, udruženje uzgajivača glista, tamo mogu da se vide moji albumi.
vojvodjanka

Pridružio se: 14 Nov 2013, 20:45

Nepročitan postod konobar 445 » 25 Dec 2013, 23:54

mora li da se cuvaju u stajnjaku? ja osim kokosijeg nemam drugi a on kolko vidim nije za upotrebu.
Korisnikov avatar
konobar 445

Pridružio se: 01 Feb 2013, 18:31

Nepročitan postod beebup » 24 Sep 2014, 08:35

Ehej,zdravo zivo,lagano se vracam iz mrtvih i krecem u akciju.Gadna neka godina bila.ni vremena ni love pa...nisam nista poradila na temu glisturina.Ovih dana se nekako namesta neki konjski djubar,ovcijeg ima od mojih zivotinja,a sem onog ozidanog ocistice se i neka betonska temeljcina 4x4 duboka 80 koja je kao bazen u koji sam do sad bacala korov ia jagoda i smece.Valjda ce biti nesto pre zime od svega toga.
beebup

Pridružio se: 20 Jan 2013, 20:23

Prethodni

Povratak na Razne teme