• Advertisement

Aronija

Iskustva i saveti, vrste i načini proizvodnje

Moderator: PoljoForum

Favorites: drogan014
Followers: Hanza

Re: Aronija

Nepročitan postod nenad » 26 Feb 2012, 01:31

Bojane, kazes razmnozavanje deobom zbuna . Jeste ali se unistava stari zbun. Postoje mnogo jednostavniji i laki nacini razmnozavanja ali je problem sacuvati biljku u prvoj godini.
razmnozava se : nagrtanjem izdanaka , deoba zbuna , polozenicama , zelenim i zrelim reznicama , kalemljenjem . zatim korenovim reznicama tokom zime . Od jednog desetogodisnjeg zbuna tj, korena ] moze se dobiti oko 2 000 sadnica sa jakim i razvijenim korenom. znam iz licnog iskustva . Prvi sam poceo sa aronijom u srbiji. Ja ne govorim o podizanju plantaza pod aronijom nego hocu da kazem kako se razmnozava i gaji. To sto ce za godinu dve da bude kao sipurak ili kao pitoma borovnica vreme ce pokazati. Nikom ne preporucujem sadnju na velike parcele . Polako. Tiha voda breg roni a ne poplava . Pozdrav sa juga .
Cuvajmo endemske biljne vrste od unistenja i zaborava
sinadinovicnenad@yahoo.com
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

Teme: 9
Pridružio se: 25 Feb 2012, 22:28

Nepročitan postod bojan » 26 Feb 2012, 01:35

@nenad
ja necu da davim imam samo jedno pitanje. na osnovu cega si zakljucio da ima sjajnu buducnost ?
a i ovo zadnje sta si hteo da kazes ovom recenicom "jer predstavlja biljnu vrstu u carstvu jagodastog voca"

P.S
ok sustinu si mi odgovorio u predhodnom postu. da se razumemo ja imam samo tri zbuna aronije i ne verujem da cu imati ikada vise od toga, a ovo o razmnozavanju deobom sam samo pomenuo jer cena sadnica u srbiji trenutno ne odgovara ni sadnicama ni kapacitetima te vocne vrste. u sustini svako ko je imao sadnice aronije ranije ima isto misljenje kao i ti to jest ako hoce da bude posten, e oni drugi kad su se vec zeznuli i skupo platili daj da zeznu i oni nekog da izvuku bar neku korist od tih skupo placenih sadnica. ali kao sto kazes mozda se i nisu zeznuli mozda ce da se obogate od aronije ko to zna i ko moze da garantuje. ali meni ipak to ne izgleda da ce proizvodjaci da imaju vajde od toga bar ne toliko koliko se podigla prasina oko aronije . da bas su je tako zvali ruska oskorusa . sto se tice kalemljenja nisam znao da moze i ona da se kalemi na dunju i na glog postoji jos jedna vocna vrsta pripada istoj porodici u nemackoj se zove eberesche pa imam u planu da je kalemim bas na dunji i glogu ali to je opet slicnije nasoj oskorusi i ima normalno stablo a nisam ni video aroniju a da nije zbun

pozdrav i dobrodosao
a izgleda da te zbunio provcev avatar ;-)
Znanje je dosadno, neznanje je mnogo zanimljivije. Kada znamo, svi znamo isto, a kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
bojan

Teme: 7
Pridružio se: 16 Dec 2011, 13:40

Nepročitan postod nenad » 26 Feb 2012, 16:58

Hvala prijatelju Gromovnice .
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

Nepročitan postod nenad » 26 Feb 2012, 17:22

Zdravo drugari. Poklusacu da objasnim i mislim da cete me svi shvatiti.
Da ne gnjavim i da ne duzim reci cu jednu tajnu. Pisem je svuda po forumima i neko ko iole malo poznaje situaciju u nasem agraru ukapirace sve .
Nikom ne preporucujem plantazna gajenja i kupovinu vecih kolicina sadnica aronije iz razloga :
1. U nasoj drzavi nikada se nezna sta ce biti za godinu ili pet.
2. izuzetno se lako razmnozava pa moj savet , ne bacajte novac.
Ovu zadnju recenicu koristi samo jedan covek u Srbiji i to svuda po sajtovima i forumima . Onaj ko cita i prelistava razna pisanija o aroniji sigurno ce naleteti i na ovu recenicu.Neko rece da nije nikad video aroniju kao drvo. Pa naravno da nije niko jer neke stvari se ne rade odjednom. Plemka od aronije kalemljena na podlogu Sorbus aucuparie daje Sorbaroniju. Postoje dve takve vrste sorbaronija . Jos je i Micurin to radio. Jedna ima crne plodove kao i kod aronije a druga crvene kao kod ove aucuparie -jarebike . Kod prve ukus je isti kao kod aronije a kod druge je mnogo kiseo i nekako nije za svezu upotrebu. Ima tu razlike kao kad se kalemi jesenja kruska na dunju . zasto se letnja ne kalemi na dunju. Pa ne valja i nikad ne bude dobra . Sve ima svoje .
Komentarisati i raspravljati o razmnozavanju korova to je smesno. za nekog je aronija tabu tema ali za nas koji je odavno imamo najobicniji zbun koji se tesko iskorenjuje.
sto se tice plasmana tj. odkupa svezeg ploda niko nista nezna . Sve zemlje u okruzenju preradjuju plod samo mi nesto pokusavamo. Neki mi kazu da je u Poljskoj kilogram pola evra . pa neka idu neka doteraju iz Poljske ako je tako jevtin.
Aronija je biljka koja ne trazi nikakvu negu i nikakva ulaganja pa ce [ mislim ] cena biti ispod cene pitomih borovnica . Pitoma borovnica ne rdaja obilato svake godine . U godini kad borovnica omane ocekuije se veca cena ploda aronije . E sad sto ,,sodadzije,, kupuju za nikakave pare plod aronije i deset puta skuplje prodaju sok tu ima leka .
Cena svezeg ploda po kilogramu je npr. [ u pocetku] 1 000 din. Svaki onaj ko voli svoj narod i oseca muku seljaka u ovoj situaciji zalozice se da 1 kg. aronije bude kostao najbolje . da seljak ima korist. a ovi sto cede sok , e pa neka zasuku rukave i neka sade . Ajde da prodaju 500 din za 1 litar pa i moze nekako [ novina u Srbiji ] ali 3 000 din je mnogo. A taj sok ne kupuju iz zajebancije nego oni kojima je doslo do guse . Koji se bore za zivot pa se hvataju za sve .
Neznam zasto pisem , mozda cete me razumeti a mozda i ne . Volim svoj narod i uvek cu biti uz njega a narocito uz seljaka . Osnovna moja delatnost se sastoji u zastiti ljudskih resursa i same poljoprivrede . Da ne pisem gde radim i sta mi je cilj.
Na kraju jedan savet a reci cu vam ko sam .
Svi koji zelite da se bavite aronijom na malo ili veliko pazite gde kupujete sadnice . Jedino firma Superior ima najbolji sadni materijal u Srbiji pa i u okruzenju. Za ostale nemam komentara . Superiop ima sortu Nero jer se ta sorta sadi u okruzenju. Crne , bele ili zute rubine kako ih neki nazivaju su bez komentara . Sibirske ili Sremske aronije ,sta da kazem strasno i zalosno. Mnogim,a sam trn u oku a seljaku zracak nade u lepse sutra . Svima koji misle da sam ih na neki nacin uvredio neka mi se jave da im objasnim da da nije svuda u svim morima voda do kolena .
Nema sifre ni imena na avataru ali ima drugarski pozdrav sa juga .
Moja pisanija stoje poodavno u pojedinim strucnim knjigama na polj. fak.ili sumarskom.
Spostovanjem , drugarski pozdrav sa juga Srbije od vaseg Nenada - Vojvode .
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

Nepročitan postod nenad » 26 Feb 2012, 17:34

Najbolja u carstvu jagodastog voca . Pa zar nije . Svo jagodasto voce ne traje dugo u svezem stanju. Nema vise lekovitih svojstava od aronije . Manja su ,skoro nikakva ulaganja oko obrade aronije . Pa razmislite koja jagodasta kultura je bolja za gajenje od aronije . Koja manje trpi rad i ulaganje a da je ukusnija ili zdravija . Pojedinci pojma nemaju sta znaci imati hektar pod jagodama ili malinom. Muka golema a zarada prosecna . Za aroniju sam negde pisao. Odnesi sadnicu negde u livadu pored sume i posadi. Dodji sledece godine [ mozda je prorodila ] i naberi plod . Ps.. To sam se sad setio. Svi kazu i u knjigama pise da aronija daje rod u trecoj godini. Nema nikakve veze da u trecoj godini pocinje sa rodom. Moze i u drugoj. sve zavisi od sadnica .
Kad smo kod sadnica hocu javno da pohvalim sadnice superiora iz Velike plane iz samo jednog razloga . Jedan covek u mom komsiluku je u novembru kupio 10 dvogodisnjih sadnica i dve posadio u saksiju pa u hodnik. Kad sam pre neki dan video cvet aronije u februaru nisam mogao verovati. Sta to znaci. Bilo dvogodisnja ili trogodisnja sadnica od Superiora nema premca . Ostalo nema komentara . Ne falim Superior da im dizem cenu. Znamo svi ko je Superior i koje su njihove zasluge za razvoj i unapredjenje narocito povrtarskih kultura . Izem ti Holandske ili Nemacke sorte povrca i voca kao da su od plastike .
Dosta , pozdrav Nenad.
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

Nepročitan postod provac » 26 Feb 2012, 22:09

Nenade mozes se ti hvaliti koliko god hoces i zelis ali mi nije jasno kako te neko ovde nije opomenuo da ne smes nikoga da reklamiras jer mi tvoji postovi ,,smrde ,,na reklamu ,kao prvo nikada ako se iole razumes u bobicasto voce ne mozes da poredis aroniju i borovnicu -kultivisanu jer je aronija industrijska biljka a borovnica konzumna biljka prema tome nemoj iznositi ovde kojejakve neistine i zamajavati ovaj narod kao Zaharije jer za sada to ne vredi ,,ne prolazi jer je poenta samo da se ovom jadnom narodu olasira jos jedan jezda i dafina prema tome svi koji se i malo razumeju u voce reci ce ti da si se ovde pojavio smisljeno -jedno prosto pitanje da li ti gajis aroniju i ako je gajis koliko si je prodao prosle godine ,,pozzz
Nemoj pa se Neboj!
Korisnikov avatar
provac

Teme: 6
Pridružio se: 04 Dec 2011, 12:04

Nepročitan postod nenad » 27 Feb 2012, 00:33

Zdravo provac. da li gajim i da li imam sadnice . Ovde sam da bi pomogo a ne da se reklamiram. Nisam hteo nikoga da uvredim ali necu dozvoliti da moj narod kupuje sve i svasta dok postoje oni koji imaju kvalitet. Ne reklamiram nikoga jer me mnogi licno znaju. Prvi sam u Srbiji prosle godine ponudio svez i susen plod aronije pa ogromnoj ceni . Velika cena samo zbog sodadzija . I nista vise . Pa sta vi mislite , da sam jedan od onih koji zeli da proda sadnice nebih pisao o aroniji kao o korovu i ucio svoj narod kako se razmnozava . Dosta laganja i uvrtanja .
Prvi sam u Srbiji poceo sa gajenjem i razmnozavanjem aronie-crne oskoruse .
Nikom nisam reko da sadi plantaze i da cedi sok nego da posadi zbun ili dva u dvoristu.
Slobodno pitaj bilo kog na polj. fak. ili u min.pilj. uprava za zastitu biljaka i sve ce se razjasniti.
Vise me ovde nece biti jer vidim da nisam pozeljan. Jedna slamka medju vihorove .
Spostovanjem Nenad Sinadinovic -Vojvoda -udruzenje Agrojug Nis. Jednog dana cete uvideti da sam bio u pravu. Zbogom i srecno.
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

Nepročitan postod Hanza » 27 Feb 2012, 00:46

Eto ti sad, pa baš interensantno počelo.
Pozovimo prirodu u svoju baštu, koristimo 6000 godina staru tehnologiju osavremenjenu novim saznanjima.
EM-tehnologija, šta je to?
Korisnikov avatar
Hanza

Teme: 63
Pridružio se: 03 Dec 2011, 00:44

Nepročitan postod Jagoda » 27 Feb 2012, 01:09

Tema mi je postala zanimljiva, mislim da sam je detaljno pročitala ali nisam videla cenu sadnica, ili mi je promaklo?
Korisnikov avatar
Jagoda

Teme: 19
Pridružio se: 19 Feb 2012, 04:10

Nepročitan postod nenad » 27 Feb 2012, 01:21

Evo mene opet ali samo kao posmatrac. Ne pisem vise nista jer izgleda da nekom na ovom forumu smetaju moje iskrene recenice . Pa forum zasta sluzi g. provac. Da se uzajamno dopunjujemo i da jedni od drugih po nesto naucimo. Sta je problem ako se napise nesto sto je istinito i tacno. Pa daj da kupujemo i sadimo bilo sta a posle cemo se udarati u glavu. Ja pokusavam da na neki nacin skrenem paznju vecini da ako su vec resili da kupe sadnice da kupuju sadnice a ne pruteve koji jedva da imaju koren. Neka mi neko ,molim ga , kaze ko u Srbiji od proizvodjaca aronije nudi najmanju kolicinu i nacine razmnozavanja . Pa zar da ubedjujem svoj narod da kupuje sto vise . Neka ih sam razmnozi [ ja cu ga nauciti] ,nista lakse i jednostavnije od razmnozavanja aronije. Svidja mi se ovaj forum i ostacu. Ako provcu smetaju moji postovi neka kaze. Pozdrav Nenad.
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

PrethodniSledeća

Povratak na Voćne vrste