• Advertisement

Aronija

Iskustva i saveti, vrste i načini proizvodnje

Moderator: PoljoForum

Favorites: drogan014
Followers: Hanza

Re: Aronija

Nepročitan postod pole » 27 Feb 2012, 09:52

Veliki pozdrav za VOJVODU sa juga......Dobro nam dosao ,.......i ostani.
.nenad je napisao
Nikom nisam reko da sadi plantaze i da cedi sok nego da posadi zbun ili dva u dvoristu.
Slobodno pitaj bilo kog na polj. fak. ili u min.pilj. uprava za zastitu biljaka i sve ce se razjasniti.
Vise me ovde nece biti jer vidim da nisam pozeljan. Jedna slamka medju vihorove .
Spostovanjem Nenad Sinadinovic -Vojvoda -udruzenje Agrojug Nis. Jednog dana cete uvideti da sam bio u pravu. Zbogom i srecno.

Citao sam Vase postove na vise foruma ...a culi smo se i telef. Savetovali ste me da nabavim samo do 10-ak sadnica... A ja nabavih 300 kom . Razlog je zbog zastitne ograde u malinjaku i popune dela dvorista....Imaju slike na 1 str.

Rukovodio sam se logikom .....posto mi je familija velika a i malo opice.. ha ha ...ako ceo rod ...(da bog) pretvorim u vino ( gde sam u nekom marketu video po astronomskoj ceni) i po malo jos stosta... o plasmanu ne treba da brinem...Nije komercijalno ali dopunski....

Slazem se sa vama da ...??? ...podizanje vece plantaze je...??? ... dugo sam se dvoumio...i odustao.

Ne zameri provcu ...Dobar je covek ...samo nije Vas naj bolje shvatio....

Pitanje za cenjenog Vojvodu .... Kako od ovog casa mi je naj lakse da dobijem jos 250 kvalitetnih sadnica za zivu ogradu .... ako se odlucim, Pogledaj ( moje slike na str. 1)
POZDRAV
I ja volim JAGODE......?
http://www.youtube.com/watch?v=r7FfO08R8iI" onclick="window.open(this.href);return false;
Korisnikov avatar
pole

Pridružio se: 11 Dec 2011, 14:03

Nepročitan postod provac » 28 Feb 2012, 21:43

Vojvoda ne zelim ja tebe da potcenim i tvoju strucnost ali ako pricamo o bobicastom i jagodicastom vocu tu sam veoma upucen i saradjujem sa velikim brojem Kako poznatih strucnjaka tako i onih koji se ne kompromituju ali ima skidam kapu kao npr Aca Leposavic i to nista ne znaci u ovoj prici jer si nastupio veoma arogantno i lose po tebe jer ta prica ja pa ja ima negativnu konotaciju pa ne pije vodu jer lici na vec ispricane price ,,bez obzira na tvoj stav ja te jos jednom pitam koliko si ti posadio Aronije i koliko si prodao da bi ljudi koji to zeleli da sada imali neku jasniju sliku o toj prici jer isto tako se forsira i brusnica od pojedinih ljudi koji prodaju ,,maglu,, jer ta biljkas uspeva samo u mocvarnom zemljistu ali kad su interesi u pitanju onda su pojedinci spremni da gaze i preko mrtvih ,,a o tom razmnozavanju ne bih da polemisem jer se vec uspesno bavim time ali ne volim da se eksponiram pa to prenosim samo kolegama i ljudima kojime pitaju .pozzz i ako ti nije tesko da odgovoris na pitanja bilo bi korektno a nije provokacija veruj mi a ako nesto prodajes imas temu- Prodaja- gde sam i ja oglasio prodaju sadnica borovnice -tek toliko da se razumemo
Nemoj pa se Neboj!
Korisnikov avatar
provac

Teme: 6
Pridružio se: 04 Dec 2011, 12:04

Nepročitan postod rebeljac » 28 Feb 2012, 23:17

@provac, уз дужно поштовање. не бих да улазим у полемику али све претходно написано можеш прочитати као пост теби упућен. што се рекламирања тиче, може се и теби спочитавати да редовно рекламираш свој производ самим аватаром. злонамерно јел! јесте! када нешто није некоме по вољи, у овом случају теби, ''потегне'' омраженог захарија и упореди га са њиме. нико ти неће преотети примат у гајењу боровнице. није ово такмичење ко је колико продао ..... . ако већ знаш толико о бобичавом воћу пусти и нас да нешто научимо. барем оне које то интересује.
@ nenad,добродошао. не би било фер да сада одеш па да нас само посматраш. ни лепо ни фер.нешто си започео па ако имаш добру вољу подели знање. елем,помињеш размножавање ароније као и то да црни оскоруш има своје место у српској флори одвајкада. запамтио сам је у околини ваљева на пар места. негде се брка са ситном врстом крушке. реци, јер си пар пута поменуо, који начини размножавања постоје осим калемљења. како је најбоље и у које доба одрадити размножавање. можеш поменути и калемљење. начине, у које доба године и на коју подлогу. осим стручних назива напиши и народни назив за подлоге, ако их има.
другарски поздрав, обојици!
каква би тишина настала када би људи говорили само оно што знају!великодушност често прелази у слабост!
Korisnikov avatar
rebeljac

Teme: 25
Pridružio se: 02 Dec 2011, 20:20

Nepročitan postod nenad » 29 Feb 2012, 02:01

E sad mi je mnogo lakse .
Veliki pozdrav Provcu i Rebeljcu kao i svima ostalima .
Ne zamerite mi na stilu pisanja i izrazavanja [ Leskovacko govorno podrucje ] ne promenljivo.Jos davnih sedamdesetih godina za potebe Takova i Dzervina sadjena je crna oskorusa doneta iz Ukrajine . Neko ce se pitati odakle znam . Znam. Mnoge zemljoradnicke zadruge u Srbiji su [ koja je htela] uzimala je sadnice i sadila na svojim plantazama kao i ostalo voce . Kraj koji je bio najpoznatiji po gajenju crne oskoruse bio je Vlasotinacki -jablanicki okrug.Tih godina su moj deda i otac zasadili na svojoj livadi-njivi preko 400 sadnica .
Godine su prolazile i oni otisli a crna oskorusa ostala da se sama bori sa zubom vremena.Padne meni na pamet da ja to sredim i ocistim i dodjem do ,, eureke .. Te godine neko u Srbiji poce da siri crnu oskorusu pod novim nazivom [ aronija -sibirska borovnica ]. Pogledam i sve mi se kaze . Posto sam rasadnik drveca i ukrsnog siblja ja poceh i crnu oskorusu[ aroniju] jer je jos uvek bila ukrasan zbun. Ajde da se ne hvalim i sebe da ne uzdizem do nebesa ja cu vam reci sledece . Za zadnjih 30 godina probao ja i maline i kupine i dunju. I americke brusnice a i borovnice . Nisam sadio plantaze nego male parcele ali izvanredno uradjene [ imao sam razlog ] . To su bile parcele pod nadzorom nekog i za necije strucne analize .Ogledna polja svih jagodastih kultura . Kad sam ja imao albu i roksanu ,mislim da niko [osim instituta ] nije imao. Polanu i aroniju brilijantisimu a sada Loniceru kamcatiku i shishandru chinensis . I kaki jabuka sorte vanila kao ukras koji radja . I Actinidija arguta - sibirski kivi.Sve sam ja to sa na neki nacin sa naucne tacke gledista gajio i odrzavao. Pa drugovi ili prijatelji moji. Mozda gresim ali iskreno pisem jer mi dusa tako nalaze . Nisu sva mora slana i ne mogu sve biljke u Srbiju. Da se ne zanosimo izmisljotinama . Jedne godine sam negde na netu napisao jer nisam mogao da citam i gledam slike iz Amerike ili Rusije ili sa meseca . Rec je bila amer. brusnica . Radja kao luda , prinosi u Kaliforniji i na Neptunu mere se vagonima . Samo sto to nije pisalo. Bilo je dosta . Postavio sam pitanje svima . ,,daj neka mi neko pokaze slike amer. brusnice u rodu ali u Srbiju a ne bilo gde . Nema , nema , a onda sam ja pokazao slike mojih brusnica ali u zardinjerama na prozoru. Moze da rodi ali ceo dan ,,kopati,, za saku pirinca . To je strasno. To govorim i za aroniju. Kod nje je problem sto odlicno radja ali za nju je ovo pocetak. Zato svakog savetujem da ne zuri jer sledeca godina mozda donese nesto drugo. Polako ljudi moji da prvo nadjemo trziste pa cemo je lako razmnoziti.Pored onih 400 velikih sadnica posadio sam tacno 1 000 komada 2010 godine ali po principu spalira. Jednog dana kad se uguste , tu su makaze. Nikada nece doziveti makaze jer su ih odmah nakon nekoliko meseci poceli vaditi. Ko ih je krao neznam . Samo sam molio da ih ne bacaju [ neka ih posade ].Njiva mi je daleko od kuce a ja terenac[ poso na stranu].Na jednoj njivi sam posadio 300 i ove godine ocekujem prvi rod .One su mi najbolje . Imam i 150 sorbaronija koje su pocele prosle godine sa rodom. Imam 120 komada isto kalemljenih [ kao sorbaronija] ali na podlogu musmule kao posrednika . Za bliza uputstva na mejl se javiti.
Kod ove zadnje plod je mnogo krupniji ali nekako,,gnjecav,,kao kad bobica se skuva .
Sve ovo sto sam zapoceo , zapoceo sam samo iz jednog razloga . Da na jugu gde retko sta radi i funkcionise uradim barem nesto za svoj narod . Da neko od otkupljivaca ili preradjivaca razmisli i uradi nesto sto ja ne mogu. Da uposli barem 10 ljudi da imaju barem neku korist.
U saradnji sam min.polj. i polj.fak. kao i svih psss Toplickog , jablanickog i Pcinjskog okruga poceo sam sa sirenjem [ na male parcele] ovu biljku. Pod strucnim nadzorom prof. R B. Iz Nisa i mnogih vidjenijih ljudi mi smo nesto i uradili. 14 udruzenja po selima ali ne sok od nekoliko hiljada nego nesto sasvim drugo. Kao sto Azanjci sponosom izgovaraju rec Azanja kad im rodi kukuruz tako cemo i mi jednog dana da se ponosimo nasom juznom prugom sa centrom u leskovcu cija se komora zalaze za organsku proizvodnju u cemu je prva u Srbiji.
Svima zelim uspeh i pomoc ako treba u vezi svih kultura osim jagoda . Nece jagoda u mom kraju pa bog.
Provac , ako mozes javi mi se na mejl ili ostavi tvoj.
Sve vas pozdravljam i nudim ono sto znam. a znam mislim dovoljno da bih mogao da pomognem.
Cuvajmo endemske biljne vrste od unistenja i zaborava
sinadinovicnenad@yahoo.com
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

Teme: 9
Pridružio se: 25 Feb 2012, 22:28

Nepročitan postod nenad » 29 Feb 2012, 02:17

O razmnozavanju aronije i njenih kultivara cemo malo vise pisati jer prvo treba da se uhodamo. Da zapamtimo sta je aronija , a sta zbunasta biljka a sta korov. Kad sve to spojimo dodjemo sami do resenja . Nikakva tehnika a ni strucnost nego ljubav i volja za uspehom. Svako ko ima viziju ima i san . Ko potrci za vozom moze i stici a onaj ko ne nikad nece stici. Svako ko zna kako se razmnozava malina, kupina ribizla i borovnica znace uz malo paznje i truda da razmnozi i aroniju. Svasta pise ali me ne zanima . Tridesetogodisnji rad na aroniji sa prof. R.B. mi je sve reko. Postujem svacija strucna misljenja i savete ali zelim i mene da ispostujete i primite od mene savet jer je dobronameran.
Priznajem malo sam prenaglio u pocetku i izvinjavam se .Mi smo zemlja koja sto se tice poljoprivrede moze bez po muke da bude gigant ali treba neko da pocne . Da nas organizuje . Lepo su Turci govorili. Nedaj boze da se Srbi sloze . Prilikom obilaska polj. proizvodjaca i sastancenja po opstinama dolazilo mi je da sve batalim i da odem. Desavalo se da u jakom selu ne mozes trojicu da nadjes da se udruze . Sve je to uplaseno i nesigurno . Plase se jedni drugih ili nemaju poverenja . A i kako bi imali kad pred sobom imaju sta da vide i cemu da se nadaju. Tupog i tuznog pogleda u buducnost i sa setom u ocima na davno prohujala vremena blagostanja u zemljoradnickim zadrugama . Zivi mi bili pa se cujemo.
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

Nepročitan postod nenad » 29 Feb 2012, 02:45

Odgovor Provcu.
Prosle godine sam iskreno receno postavio cenu od 1 000 dinara za kilogram svezih aronija iz sasvim drugig razloga o kojima ovde nije rec. Sav plod od onih 400 sadnica bio je nesto manje od 2 tone . Odlicno. Te stare sadnice mi najvise sluze kao maticnjak jer od njih uzimam reznice . Neki zbunovi su dali i 5 kg a neki jedva kilo. Dobro de , nisu odlicni zbunovi nego osisano i strasno su izgledali. Niti sam prodavao svez plod a ni sok nisam za kucu pravio. ne morate verovati ali sam uradio ono zasta se i zalazem. Pored 12 000 kontejniranih sadnica koje sam poklonio clanovima udruzenja ja sam podelio i po 1 kg. ploda da vide sta je i kakvog je ukusa . neki koji sodadzisuju su se cudili ali sta me briga . Nije san o novcu i san koji sanjate isto. Pa znate li ljudi moji ko kupuje sok ili svez plod . Onaj koji dane broji a ne iz zajebanciju. Pa zar od takvih da zaradim . Necu. Ko hoce neka sadi i neka cedi sok pa neka prodaje . Ja necu.Ono sto sam zamislio gledacu da se ostvari . Pocela je Juzna morava da se polako ali sporo smiruje i vraca u korito. I silni planinski potoci ce nadam se zazuboriti glasom moga zavicaja pokraj juzne pruge.
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

Nepročitan postod nenad » 29 Feb 2012, 02:49

Pole. Nisam kuci do 15. marta . Imam sadnice svih velicina i starosti. One trogodisnje sa skolovanim korenom su preko 80 cm. Koren je preko pola metra .Javi se ali posle 15. I sta ceti 250 komada . Mislim da sam ti telefonom objasnio kako da ih sam razmnozis . Ne bacaj novac poslusaj me . Pozdrav Nenad.
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

Nepročitan postod cukaneca » 29 Feb 2012, 06:37

Potpisujem post clana Rebeljac i molim i ja za malo dobre volje.. Od svakoga se moze nauciti nesto novo a pogotovo od Provca a sad vidim i Nenada.. Ovo mesto je i zamisljeno tako da ne bude nekih ustogljenih pravila i propisa vec da se prevashodno druzimo a usput i razmenimo poneko iskustvo.. Pozdrav za sve vas i sa uzivanjem citam vase postove a uskoro cu vam i zatraziti savet..
Korisnikov avatar
cukaneca

Teme: 118
Pridružio se: 02 Dec 2011, 16:24

Nepročitan postod pole » 29 Feb 2012, 16:13

nenad je napisao:Pole. Nisam kuci do 15. marta . Imam sadnice svih velicina i starosti. One trogodisnje sa skolovanim korenom su preko 80 cm. Koren je preko pola metra .Javi se ali posle 15. I sta ceti 250 komada . Mislim da sam ti telefonom objasnio kako da ih sam razmnozis . Ne bacaj novac poslusaj me . Pozdrav Nenad.

Oko 250 kom ....Ako bih se odlucio da posadimm 120 m zive ograde ... ? Vise kao ukras ...manje komercijalno...? To sa reznicama razmnozavanje ...nije bas da neznam..... dal postoje neki novi momenti i koje god. doba je naj bolje....Mozda vase iskustvo je doslo do novih saznanja......?
POZDRAV
I ja volim JAGODE......?
http://www.youtube.com/watch?v=r7FfO08R8iI" onclick="window.open(this.href);return false;
Korisnikov avatar
pole

Pridružio se: 11 Dec 2011, 14:03

Nepročitan postod nenad » 29 Feb 2012, 17:18

Moj ti je savet onaj kojki govorim svakom. Oziljavanje je moguce tokom cele godine osom zimi. Mada moze i zimi u toplom klijalistu sa bazalnim zagrevanjem i orosavanjem.
Razmislite pa se javite . Pozdrav.
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

PrethodniSledeća

Povratak na Voćne vrste