• Advertisement

Virtemberg (MERINOLANDSCHAF) rasa ovaca

Sve o rasama ovaca, uzgoj, iskustva i saveti

Moderator: todor

Followers: Branko, pojic, gokibec

Re: Virtemberg (Merinolandchaft) rasa ovaca

Nepročitan postod miljko » 27 Sep 2012, 23:13

b92miki je napisao:Pa ako ste uvozili robu za klanje onda usi nisu ni bitne?

Samo ti druze kod svojig zivotinja gledaj u usi i uzivaj ;) a kad nekad budes imao priliku da vidis kako izgledaju ove moje za klanje, mozda ces shvatiti o cemu pricam :)
Laku noc svima
miljko

Teme: 1
Pridružio se: 23 Avg 2012, 11:07

Nepročitan postod milossoumi » 27 Sep 2012, 23:34

E kad smo vec kod usuju, danas sam gledo emisiju,naucno je dokazano da uopste sve zivotinje sa velikim usima bolje podnose vrucinu,jer se krv prolazeci kroz usi hladi,ovce i slonovi su jedan od istaknutih primera istrazivanja,samim tim na visokim temperaturama mogu se vise kretati od ostalih zivotinja a da nepodlezu posledicama visoke temperature,eto ako je neko kod W naso manu usi,mozda nije ni cudno da je podneo ovako paklenu godine bez problema.
W ima klima uredjaj,moz da mu zavidite. . . =)) =)) =))
Nek mi jos neko jednom samo pomene usi.
kakva godina,koliko kise i vode,ubi nas vreme ko granom,svi cute,niko nista,drzava ce ipak naplatiti svoje. . .
milossoumi

Teme: 19
Pridružio se: 21 Avg 2012, 23:07

Nepročitan postod majilovac » 28 Sep 2012, 07:46

Pa sta ces onda reci o bergamu somi?
majilovac

Teme: 9
Pridružio se: 22 Avg 2012, 16:48

Nepročitan postod dejan26 » 28 Sep 2012, 08:40

Jedno vece me nema a ovde fotosesn,bravo momci,lepe fotke i tema nam napreduje sto se ceni.
MNOGO JE LAKSE BITI VELIKI UZGAJIVAC,NEGO MALI ODGAJIVAC OVACA.
dejan26

Teme: 16
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:57

Nepročitan postod Sarbanac » 28 Sep 2012, 11:41

Dal je oblik ušiju bitan? Kod klanične robe svakako da ne. Ali recimo naprimer sjenička. Moze biti i mesnat i trupat i širok i dugačak al ako nema rogove onda je škart u smislu priploda. Ako je neki detalj odlika rase onda treba gledati i to. Ovako ispada da se sve važi. Virtemberg austrijski tip kako mi neko objasni na sajmu ima uši bergama a idf od virtemberga. Valjda ima neki standard u exterijeru od kog se ne odstupa bez obzira na druge kvalitete. Ako je dodavano nešto sa strane radi poboljšanja nekih osobina to je dobro i to tako i treba posmatrati. Najbolji primer je sjenička poboljšana pramenka. Kao rezultat ukrštanja sa drugim rasama javljaju se sporadično šuta grla al se ne ostavljaju za priplod. Da ne tražimo dlaku u jajetu miljko je u pravu na ražnju se ne gledaju uši ni rogovi. Melez iz mog stada if*sjenička star šest ipo godina dao je oko 400 vrlo kvalitetnih jagnjadi. Opsluživa pola sela.
m.youtube.com/watch?v=voE3eb4a8nE
Korisnikov avatar
Sarbanac

Teme: 24
Pridružio se: 04 Dec 2011, 22:23

Nepročitan postod miljko » 28 Sep 2012, 18:15

Da ne budem pogresno shvacean a skoro da je tako hteo bih par reci da kazem da bi me mozda svo bolje razumeli. Svakako da se neki standardi rase moraju ispostovati ali kao sto i sami znate unutar neke populacije postoje odredjene variacije koje se preferiraju ili eliminisu u daljem odgoju. Mi ovde govorimo o nekim sitnim detaljima tipa da li su usi 1-2 santimetara krace ili duze ili su posadjene da vrhu glave ili nesto nize, mi ne govorimo o tome da IDF treba imati rogove ili sare po glavi ili trupu i da je t u redu! Hteo sam da kazem da pre nego sto dodjemo do toga da odlucujemo da usi budu nesto krace i da su vise pri vrhu glave usadjene gledamo na neke druge proizvodne parametre koji su po meni daleko bitniji. Primetio sam kod mnogih odgajivaca i W i IDF da mnogo paznje posvecuju glavi i da ima je to jako bitno a da pri tome zaborave sve ostalo. Kada pogledate kako izgledaju ovce na sajmu u NS videcete da sve imaju male kravke usi i da su sve ovce teske najvise 70kg po nekoj mojoj slobodnoj proceni kad ih uporedim sa nasim zivotinjama koje izmerimo. Niko mi na sajmu ne prica o prirastu, o duzini, o mesnatosti, svi mi samo glavu i usi spominju. Takodje treba da se obrati pacnja da li je ovca sa punim runom ili je osisana jer kod ovaca koje imaju runo usi izgledaju mnogo krace jer je dolovina uha skriveno u vuni. Jos jednom za kraj da se razumem da mi obracamo paznju na eksterijerne karakteristike rase poput usiju ali su nam proizvodne karakteristike rase bitnije.
miljko

Teme: 1
Pridružio se: 23 Avg 2012, 11:07

Nepročitan postod miladinovic » 02 Okt 2012, 07:39

Merenje W ovna na izlozbi u valjevu ,152 kg,Bajic odgajivac

Poslednji put menjao miladinovic dana 04 Okt 2012, 09:11, izmenjena 3 puta
miladinovic

Teme: 26
Pridružio se: 21 Avg 2012, 09:04

Nepročitan postod dejan26 » 02 Okt 2012, 07:51

Miladine nista se ne vidi..tj ne samo belina.postavi p'onovo.
MNOGO JE LAKSE BITI VELIKI UZGAJIVAC,NEGO MALI ODGAJIVAC OVACA.
dejan26

Teme: 16
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:57

Nepročitan postod miladinovic » 02 Okt 2012, 08:12

mislim da je sad ok
Poslednji put menjao miladinovic dana 04 Okt 2012, 09:12, izmenjena samo jedanput
miladinovic

Teme: 26
Pridružio se: 21 Avg 2012, 09:04

Nepročitan postod entuzijasta W-R » 02 Okt 2012, 22:48

Slika
Slika
Slika
Slika
Somi je Bog za sve, mi ostali smo samo forumasi
entuzijasta W-R

Teme: 12