• Advertisement

Preventivna zdravstvena zaštita ovaca

Saveti i iskustva veterinske zastite ovaca

Moderator: todor

Followers: Branko

Nepročitan postod Maestro el Grande » 06 Dec 2011, 16:30

Sve domaće životinje , a naročito ovce i goveda, oboljevaju češće od ostalih od bolesti izazvanim endoparazitima koji žive u unutrašnjim organima životinja.

Najraširenije bolesti izazvane metiljima, vlascima i drugim parazitima su metiljavost, vlasičavost i pantljičarai to u kišnim godinama u jesen i proleće.

Zaraza nastaje uglavnom preko paše kada životinja zajedno sa travom unese u organizam i sam parazit (jaja, larva, pužić). Znakovi oboljenja se pojavljuju već 20 dana posle zaražavanja. Dolazi do slabljenja apetita, malaksavosti, mršavljenja, kašlja, otoka na vratu, nogama, pobačaja, rađanja slabo vitalnih jagnjadi i dr. Često usled iscrpljenosti i malokrvnosti dolazi i do uginuća. Paraziti razaraju jetru, žuč, pluća, creva i mozak.

Da bi proizvođači sprečili, a ne lečili svoja grla moraju suzbijati i sprovoditi određene mere da spreče inficiranje životinje. Najvažnije je da tokom sezone ispaše izbegavaju vlažna i močvarna područja gde žive paraziti i da obavezno u jesen - zima i proleće pri prelazu na ispašu izvrše čišćenje životinje - dehelmentaciju od parazita.

Ako do bolesti ipak dođe treba na vreme preduzeti lečenje, naravno sa svojim veterinarom. Lečenje se sprovodi cepino tabletama ili inekcijama uz pravilnu ishranu i higijenski smeštaj životinja.

Autor: Slavica Petrović, dipl.ing

:)
"Godine prolaze, prolaze u nizu - Dalje smo od mladosti, a starosti blizu - Prijatelju drži se, drži nedaj se - Još sto leta, mladi smo, još ne predaj se!"
Korisnikov avatar
Maestro el Grande

Teme: 58
Pridružio se: 01 Dec 2011, 09:02

Re: Preventivna zdravstvena zaštita ovaca

Nepročitan postod silvija-81 » 08 Dec 2011, 23:30

@maestro
Veoma lep i koristan post .
Ja bi da dodam pitanje ;
Dali je mitilj prelazan na druga grla?
Dali ovca ili koza koja oboli posle jagnjenja-jarenja treba da se odvoji od jagnjeta tokom lecenja ... sta preduzeti , osim konsultacije veterinara ... jeli imao neko takav problem ?

Mislim da nesto moramo i sami znati zima je duga , kad sneg uzme maha veterinari cesto nemogu biti od pomoci zbog zavejanih puteva...
Blago onom ko zna da nezna a zeli da zna...
silvija-81

Pridružio se: 02 Dec 2011, 19:19

Nepročitan postod Maestro el Grande » 09 Dec 2011, 08:24

silvija-81 je napisao:.................
Ja bi da dodam pitanje ;
Dali je mitilj prelazan na druga grla?
Dali ovca ili koza koja oboli posle jagnjenja-jarenja treba da se odvoji od jagnjeta tokom lecenja ... ............................

Naravno da je metilj zarazan i prelazi na druga grla, pre svega preko izmeta, jer obolele ovce zajedno sa izmetom izbacuju jaja metilja i na taj način se zaraze pašnjaci.

Preporučuje se odvajanje mladunčeta od obolele majke tokom perioda lečenja u svakom slučaju, posebno ako se nezna vrsta obolenja. Jasno da višednevno odvajanja znači i prestanak dojenja, što je opet problem za sebe.

;)
"Godine prolaze, prolaze u nizu - Dalje smo od mladosti, a starosti blizu - Prijatelju drži se, drži nedaj se - Još sto leta, mladi smo, još ne predaj se!"
Korisnikov avatar
Maestro el Grande

Teme: 58
Pridružio se: 01 Dec 2011, 09:02

Nepročitan postod zupa100 » 17 Feb 2012, 13:53

Bolje junački pobeći, nego kukavički poginuti!
Korisnikov avatar
zupa100

Teme: 12
Pridružio se: 02 Dec 2011, 21:48

Nepročitan postod skoricanac » 23 Nov 2012, 20:27

Ja prenventivno dajem vermitan za unutrasnje a za spoljne na bazi ivermektina ili neki praskasti insekticid.
Korisnikov avatar
skoricanac

Teme: 1
Pridružio se: 20 Maj 2012, 18:49

Nepročitan postod Велимир » 24 Nov 2012, 19:00

Да се надовежем на ово давнашње питање Силвије и да кажем да метиљ није у том смислу заразан у којем је она питала. Друга грла се не могу заразити ако случајно дођу у контакт са јајима преко измета заражених животиња него то јаје и даље метиљ треба да прође фазу прелазног домаћина(пужа,мрава). Тако да зараза се врши преко пашњака и ливада(путем испаше и сена).
Korisnikov avatar
Велимир

Teme: 6
Pridružio se: 22 Avg 2012, 10:08

Nepročitan postod Petrovo » 25 Nov 2012, 20:57

Treba mi pomoc
Jedna ovca mi stalno cupa i jede vunu drugih ovaca narocito se na jednu okomila ta se ovca prosle godine skroz skinula nisam je moro ni sisti
Sta da radim ovce imaju sve sto pozele hrane lizalica dobile su vitamine inekcijono ociscene od parazita i sta jos skoro sam skorz siguran da ti ovcu sklonim sledece godine iz stada
I da li je to sto ejde vunu drugih ovaca neka anomalija koja se desava od ovce do ovce ili je to nedostatak vitamina il vec cega
jedan clan je vec navodio cink kao faktor,ali mislim da im je to sve na raspolaganju
Petrovo

Pridružio se: 21 Avg 2012, 20:41

Nepročitan postod milossoumi » 25 Nov 2012, 21:16

Ovcu odvoj,ili je vezi kanapom oko vrata da nemoze da se krece po stali,daj joj jodiranu kuhinjsku so 100 grama na 10 kila koncetrata,lizalica obavezno da bude uz nju,od kabastih hraniva samo seno i lisnik ako imas negde po medjama jos,nikako lucerku ili kukuruzovinu,250g onog koncetrata ujutru i 250g uvece,kad potrosis onih deset kila vrati je u stado.Tako veterinar reko komsiji i ovaj ispostovao i prosla pojava,samo sto je bila uhvatila maha u celom stadu.U sustini niko nezna sta je tacan problem,i sam veterinar kaze da moze da se izleci nekad nekad ne,pratis ovce kako koja batali da jede vunu vracas je u stado,komsija je vezao 8 ovaca ko sto se vezuju krave i tako ih drzo 20 dana na jaslama,a zatim ih pustio dan na pasu,uz gore navedenu ishranu i nije vise imo problem.
Pitali Entija jel ima umaticene ovce,on se rasplaka ko malo dete. . .
milossoumi

Teme: 19
Pridružio se: 21 Avg 2012, 23:07

Nepročitan postod Petrovo » 25 Nov 2012, 21:45

Sve to one imaju i lizalicu i vitamine jele su koncentrat cijeli avgust do pocetka septembra
ali probacu ako ne bude islo mada daje odvojim blecace a sjagnena je i citav taj stres
Petrovo

Pridružio se: 21 Avg 2012, 20:41

Nepročitan postod milossoumi » 25 Nov 2012, 22:01

Ne odvajaj je od ovaca,samo pregradi za nju,ili je vezi,nema stresa niti bekanja,tako ja odvajam kad zasusujem,ovce,jagnjici,svi u istu prostoriju,a odvojeni,nisu beknuli kad sam ih odlucio brate,od komsijinih nisam mogo tri noci da spavam.
Pitali Entija jel ima umaticene ovce,on se rasplaka ko malo dete. . .
milossoumi

Teme: 19
Pridružio se: 21 Avg 2012, 23:07

Sledeća

Povratak na Bolesti i veterinarska zaštita