• Advertisement

podloge-kosticavo voce

Agrotehničke mere u voćarstvu, iskustva i saveti

Moderator: PoljoForum

Followers: noca

podloge-kosticavo voce

Nepročitan postod bojan » 26 Dec 2011, 22:17

Visina stabla od 1,5-3.0m isine
tresnja: GiSelA 3
sljive: INRA GF 2038, Pixi und Plumina®, WaxWa
kajsija : WaxWa
breskva

Visina stabla od 3-4,5 m

tresnja: GiSelA 5, GiSelA 6 kao i Colt, Weiroot Nr. 72, Weiroot Nr. 158
sljive: INRA GF 655/2, St. Julien A und Wavit, Torinel
kajsija : St. Julien Inra 655/2, St. Julien A , Torinel®
breskva St. Julien Inra 655/2, St. Julien A

Visina stabla preko 5 m

Tresnja F 12/I,Magriva ,tresnja vrapcara
sljive Brompton ili Marianna INRA GF 8/1 ,dzenerika
kajsija : dzenerika , belosljiva, krupna zelena renkloda,

Gisela 3 ® reducirani rast 60-70%
Gisela 5 ® reduciran rast 50-60%
Maxma Delbard® 14 reduciran rast 30/40 % Moze i bez dodatnog navodnjavanja
PiKu 1 ® reduciran rast 30/40 % Moze i bez dodatnog navodnjavanja

Takodje i visnja kao jedna od slabo bujnih podloga , da napomenem da je i gizela nastala ukrstanjem Prunus cerasus x prunus canescens. tako da joj je visnja jedan od roditelja a imamo i vec nakalemljene zasade tresnje na visnji , mada pojedini nisu za to , navodno nemaju dobar afinitet i sadnice su kratkog veka, ali to je slucaj i na gizeli pa ipak nikome ne smeta.

WaxWa ( vangenheimerova x vangenheimerova) Wangenheimer Frühzwetschke
Takodje slabo bujna podloga slicnog rasta kao Pixi und Plumina® a krzljavija og St. Julien GF 655-2 oder Torinel
Mozete je dobiti ako oprasite vangehajmerovu sa vangehajmerovom (sejancima)naravno ako je oprasi neka druga sorta moze biti i duplo bujnija.
(ja i kica smo cak diskutovali da je zatvorimo u nekom stakleniku sa kosnicom pcela valjda sto ludja ideja to bolje uspeva)

Waxwa i torinel trebaju vece temperature u prolecu da bi krenuli sokovi pa bi to kod kajsija dovelo do kasnijeg kretanja vegetacije takodje kajsije kalemljene na ovoj podlozi mogu da se gaje u intezivnim zasadima i sa 1500 srabala po hektaru, stupaju ranije u punu rodnost i maju dobar afinitet i sa novim i sa starijim sortama

Ishtara®, Jaspi® fereley , Pumiselekt® i gomila drugih podloga kako stranih tako I nasih starih koje su jos nasi dedovi koristili .

kao trnosljiva (prunus insititia) koja se kod nas vise i ne pominje a u evropi je posluzila za selekciju St. Julien Inra 655/2, St. Julien A
crni trn
divlji badem,
vinogradarska breskva
crvena ranka
pozegaca

da cujem iskustva drugih , neka su i bezveze ja za sledecu godinu probavam kalemljenje , na trnosljivi ,crnom trnu (trnjini) na vise starih autohtonih sorti sljive mozda i ispadne nesto od toga ali me zanima sta ste vi radili i kakav ste uspeh imali
Znanje je dosadno, neznanje je mnogo zanimljivije. Kada znamo, svi znamo isto, a kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
bojan

Teme: 7
Pridružio se: 16 Dec 2011, 13:40

Re: podloge-kosticavo voce

Nepročitan postod FruitBoy » 27 Dec 2011, 23:24

Hvala bojane na izvanrednim objašnjenjima!

Strpljenje je moć. Vremenom i dudov list postaje svila!
Korisnikov avatar
FruitBoy

Teme: 6
Pridružio se: 03 Dec 2011, 18:17

Nepročitan postod bojan » 30 Jan 2012, 03:16

verovatno se gomila vocara zapitalo kako da dodje do nekih od ovih podloga a da im to bude ekonomski isplativo.u sustini o tome razmislja oko 20-ak % ljudi koji se bave vocarstvom oni drugi ili imaju milione ili ne razmisljaju . da postoji potreba za krzljavim podlogama to nije nikakakva novost , ja se samo nadam da nasi instituti bar nesto rade po tom pitanju. pre par godina se recimo sadnica tresnje na gizeli placala od 10-15 eura danas je to jevtinije ali opet za pojedine proizvodjace jos uvek skupo. s ´obzirom na nacin razmnozavanja gisele kod nas osim u institutima i nije bilo moguce razmnoziti tu podlogu. sad posto se ovde radi o zasticenoj sorti koja treba licencu za razmnozavanje a instituti kao ozbiljne ustanove nemogu sebi da dozvole da se bave "piraterijom" . ali niko ne brani obicnom coveku da malo poradi sam na tome. za opste dobro O:-)
recimo da se radi o naucnom istrazivanju. i da se gisela razmnozi zelenim reznicama sto moze vrlo uspesno da se odradi ukoliko se obezbede uslovi za to kao vlaznost vazduha , temp. itd. Gisela, colt,weirot sve te podloge mogu uspesno da se razmnoze , problem taj nacin se kod nas skoro i ne koristi , bar kad je u pitanju vocarstvo. ja sam nesto probavao sa borovnicama ii sa jos nekim vrstama i iako je to bilo primitivno (orosavanje) imao sam uspeha oko 40% prijema sto je i mene iznenadilo.
nebi bilo lose da se malo eksperimentise zar ne ?
Znanje je dosadno, neznanje je mnogo zanimljivije. Kada znamo, svi znamo isto, a kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
bojan

Nepročitan postod noca » 02 Feb 2012, 23:16

Narode, ako nekoga interesuje, firma "Profruit" počinje uvoz podloga Gizela 5 i 6.
Ja sam prethodnih godinu i više jurio 6-icu i kada više nisam imao kuda, naručio sam u Egzotiku na MaxMa14 i Magrivi64 .
noca

Teme: 1
Pridružio se: 28 Dec 2011, 22:33

Nepročitan postod dadoxxl » 03 Feb 2012, 11:30

Koja je cijena podloge gizela 5 i 6.
dadoxxl

Pridružio se: 16 Dec 2011, 23:32

Nepročitan postod noca » 03 Feb 2012, 20:47

Nađite firmu "Profruit" na internetu i pitajte, ja nisam pitao.
noca

Pridružio se: 28 Dec 2011, 22:33

Nepročitan postod rebeljac » 12 Feb 2012, 20:18

поздрав. да ли се негде може наћи подлога Waxwa (или слична, по особинама) ради калемљења кајсије. покушао бих са густом-интензивном садњом на једном хектару. ако имате неки предлог за подлогу који касније почиње са вегетацијом, реците. како међу првима процветају, трњина и трношљива, не знам да ли су погодне за калемљење шљиве. потребна им је релативно мала количине топлоте да би покренуле сокове. чини ми се да је исто и са кајсијом која се калемила на џанерику, што је било пракса.
каква би тишина настала када би људи говорили само оно што знају!великодушност често прелази у слабост!
Korisnikov avatar
rebeljac

Teme: 25
Pridružio se: 02 Dec 2011, 20:20

Nepročitan postod bojan » 12 Feb 2012, 20:55

u srbiji mi nije poznato da neko ima u ponudi. a vrlo dobra podloga za kajsiju po meni veliki plus joj je sto kod te podloge sokovi sporo krecu pa u slucaju kajsije to moze da bude od koristi.
gore sam vec naveo da je waxwa sejanac od vangehajmerove rane nastao samooplodnjom, pa ako neko ima tu sortu i uspe da je zastiti da ne dodje do stranog oprasivanja moze te kostice da upotrebi za dobijanje podloga, prijem nije veliki mislim da se krece negde oko 40% koa i kod belosljive. a ko ima laboratoriju moze da je razmnozi in vitro prijem je preko 95% ;-)
ima sad i strucnjaka koji kazu da gusta sadnja moze i sa podlogom dzenerika i sa sadnjom 4,5 x 2 . uzgojni oblik vitko vreteno ili vretenasti zbun. treba da se proba to je glavni problem i kad pocnes da probavas treba ti deset godina dok vidis dali si se zeznuo ili ce to da funkcionise a i treba da se zna i ako ne ide sta je bio razlog da nije islo ......... komplikovano

trnosljiva i trnjina nije isto obadve mogu da se koriste za kalemljenje, a trnosljiva je dala 70% podloga za sljivu i kajsiju u
evropi . st julien je trnosljiva (selekcionisana).

sad gusta sadnja i posrednik tj visoko kalemljenje ne ide nikako. ja sam sadnice kajsija kupljene u nemackoj dobio kalemljene na st. julien na visini oko 60 cm. i tako cu kalemiti i moje podloga trnosljiva na 50 - 60 cm.
bojan

Nepročitan postod rebeljac » 12 Feb 2012, 23:08

кајсије које имам су калемљене на џанерику и на 60-70цм једина замерка је рано цветање па сам хтео то да избегнем. калем је стара домаћа кајсија(4х4м) којој се лако одваја коштица. знам за трњину и трношљиву али сам и њих хтео елиминисати јер добар део рода страда од касних мразева у пролеће. мислио сам да негде код нас има поменуте подлоге. поздрав!
каква би тишина настала када би људи говорили само оно што знају!великодушност често прелази у слабост!
Korisnikov avatar
rebeljac

Teme: 25
Pridružio se: 02 Dec 2011, 20:20

Nepročitan postod bojan » 02 Mar 2012, 02:55

hmmm...... :-\ rano cvetanje koliko je moguce izbeci. u sustini radi se o preranom kretanju sokova aaaa(a sokovi krenu mnogo pre nego dodje do cvetanja) kod podloge dzenerika a sve u periodu kada je temperatura jos uvek promenjiva pa moze da dodje do pucanja stabla u slucaju da ima mrazeva a sto opet dovofi do izumiranja. ali to postoji i kod stabala sa posrednikom, bio sam u jednom napustenom kajsijaru gde je 80% osusenih kajsija u njemu je bilo svakakvih sa posrednikom i bez posrednika i nisko kalemljenih i visoko kalemljenih na po nekoj se jos odrzala po koja ziva grana ostalo je monilija uzela danak ali sto je cudno samo jedno jedino stablo je ostalo citavo sva ostala su ispucala cak ni jedna grancica nije bila zahvacena monilijom samo tom jednom nista ne fali a nisko je kalemljeno , tada nije imala plodova a taj vlasnik nema pojma koja sorta je u pitanju a ni na cemu je kalemljena.
bojan

Sledeća

Povratak na Agrotehnika