• Advertisement

Jagnjenje ovaca i odbijanje jaganjaca

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja ovaca i koza

Moderator: todor

Followers: draganpan, Branko

Nepročitan postod Maestro el Grande » 01 Jan 2012, 13:04

Kod ovaca sjagnjenost traje najčešće 150 dana i kako se približava jagnjenje plod sve više raste. Takodje, primetno je kod ovce da u poslednjih 15-tak dana pred jagnjenje uliva mleko i vime koje postaje tvrdo, a poslednjih dan-dva pred jagnjenje spusta mleko u bradavice i lako ga je izmusti. Jagnjenje traje uglavnom od 14 do 40 minuta i to noću u periodu od 21.00 do 02.00 sati, a u slučaju komplikacija vreme jagnjenja se produžava.

Kao i kod drugih domaćih životinja pri samom jangjenju ovce prvo izlazi plodni mehur (posteljica, ložina), nakon njega noge, posebno je važno da budu prednje. Za razliku od zadnjih nogu prednje noge imaju najčešće tabanute okrenute prema dole.

Ako pomažete ovci pri jagnjenju svakako operite ruke, namažite ruke kremom, utvrditi o kojem se položaju jagnje nalazi. Ako ima nedoumica odmah pozvati veterinara kako bi se jagnjenje odvijalo kako treba i sa što manje komplikacija.

Posle izvlačenja jagnje možete malo očistiti - najčešće tonije potrebno, jer nakon janjenje ovce ližu jagnje. Ako ovca ne želi lizati jagnje potrebno je jagnje, pošto počne normalno disita, protrljati smotuljkom sena ili krpom po leđima od glave do repa, ili ga posuti mlevenim žitom (jarma, mekinje) ne bi li podstakli ovcu da ga počne liziti. Nakon jagnjenja posteljica bi trebala izaći najčešće 2-4 sata od jagnjenja, a ako se to ne dogodi obavezno se posavetovati se s veterinarom.

Posle janjenja
Nakon jagnjenja preporučljivo je odvojiti ovcu i jagnje od ostatka stada barem dva dana. Vrlo je bitno da jagnje posisa prvo mleko čim ojača toliko da može sisati, u suprotnom izmusti prvo ovčje mleko koje se naziva kolostrum u bočicu i sa cuclom nahraniti jagnje.

Kolostrum ili prvo mleko nakon jagnjenja kod ovaca je vrlo bitno da ga jagnje popije, nastalo je radom mlečnih žlezda s namerom da nakon jagnjenja, osigura jagnjetu dovoljnu količinu belančevina i ostalih dodataka koji su neophodno potrebni kako bi se podigao nivo imuniteta i zaštite jagnjeta.

Odbijanje jagnjeta
Nakon što protekne određeni vremenski period koji se kreće od 45 do 90 dana, no uz prethodno navedni period neretko se primenjuje onaj duži od 90 dana vrši se odbijanje jagnjeta.

Period koji je prethodno naveden a iznosi duže od 90 dana do odbića se ne preporučuje jer posebno iscrpljuje ovcu. Jagnje može oštetiti vime ovci prilikom sisanja, te na osnovu ozleda koje nanese na vimenu postoji veća mogućnost zaraze bakterijama.
Odbijanje jangjeta i prelazak s tekuće hrane na krutu hranu, sprovodi se jer mlijeko više ne sadrži dovoljnu količinu hraniva koje je potrebmo za rast i razvoj janjeta, te kako bi se smanjilo iscrpljivanje ovce, nakon odbijanja osigurajte jagnjetu seno stalno, a starter po obroku.

Jagnjadi koja se uzgajaju prvenstveno za klanje najpovoljnije je hraniti starterom i senom, kao bi brže postiglo željenu veličinu.

Preuzeto iz nekoliko izvora, obradjeno i tehnički sredjeno.

%%- :-bd
"Godine prolaze, prolaze u nizu - Dalje smo od mladosti, a starosti blizu - Prijatelju drži se, drži nedaj se - Još sto leta, mladi smo, još ne predaj se!"
Korisnikov avatar
Maestro el Grande

Teme: 58
Pridružio se: 01 Dec 2011, 09:02

Re: Jagnjenje ovaca i odbijanje jaganjaca

Nepročitan postod Милош Рагбиста » 01 Jan 2012, 15:50

Пар прилога за тему :ymhug:
Korisnikov avatar
Милош Рагбиста

Teme: 9
Pridružio se: 03 Dec 2011, 15:04

Nepročitan postod Duki » 01 Feb 2012, 19:37

Nasto je kod mene ovan produzio seks , tako da ce biti jagnjenja i u martu
Slika
Korisnikov avatar
Duki

Teme: 14
Pridružio se: 09 Dec 2011, 20:39

Nepročitan postod rus 82 » 01 Feb 2012, 20:10

pre 3 sata sam vadio jagnje kao ovaj na drugom snimku od milosa.zivo zensko krupno pocepalo siljezicu sada sam isao obici jos pomalo krvari
al bih voleo kada me glupani nebi mogli iznervirati. IDF No1
Korisnikov avatar
rus 82

Teme: 4
Pridružio se: 24 Jan 2012, 21:00

Nepročitan postod Милош Рагбиста » 01 Feb 2012, 21:17

Аааа, па корисно ти било ! ! !
Korisnikov avatar
Милош Рагбиста

Nepročitan postod rus 82 » 01 Feb 2012, 21:22

bice korisno ako ovca ne iskrvari
Korisnikov avatar
rus 82

Nepročitan postod Sarbanac » 02 Feb 2012, 07:07

rus 82 je napisao:bice korisno ako ovca ne iskrvari

. Nebi trebalo da bude većih problema. Biće dobro.
Radimo sporo ali zato radimo loše!
Korisnikov avatar
Sarbanac

Teme: 21
Pridružio se: 04 Dec 2011, 22:23

Nepročitan postod rus 82 » 02 Feb 2012, 18:48

danas mi ne izgleda lose izgleda ce biti dobro
Korisnikov avatar
rus 82

Nepročitan postod Милош Рагбиста » 05 Feb 2012, 20:43

И од мене част, двиска ојагњила тројке, све три цуре ! Јесу мале ко мишеви, али нормално сисају и већ праве за.ебанцију \m/ \m/ \m/
Korisnikov avatar
Милош Рагбиста

Nepročitan postod rus 82 » 05 Feb 2012, 22:16

nek su korisne trojke kolega :ymapplause:
Korisnikov avatar
rus 82