• Advertisement

Čudesno drvo – PAULOVNIJA

Iskustva i saveti, vrste i načini proizvodnje

Moderator: PoljoForum

Favorites: Mauka
Followers: ljupcecar, EmPe, p0peye, Hanza, gokibec, mikicamilojevic, Mauka, rankoman

Čudesno drvo – PAULOVNIJA

Nepročitan postod cukaneca » 29 Jan 2012, 10:29

Ova biljka bas i nije voce ali u nedostatku boljeg mesta stavljam ovaj tekst ovde. Zainteresovan sam za kupovinu sadnica ovog drveta te ako neko zna da ih neko prodaje u mojoj blizini molio bih da mi kaze.. Planirao sam povecanje zasada bagrema ali bih mogao da posadim i malo ove Paulovnije!

Nekada davno u Kini rođenje ćerke je pratila sadnja drveta. Sudbina tog drveta je pratila sudbinu devojčice: onog dana kada je pognute glave morala da, bez prava na prigovor, krene na formalno upoznavanje sa čovekom uz čiju će narav morati da provede čitav život, oštrila se sekira. Od drveta, zvanog kiri, pravio se nameštaj, klompe, muzički instrumenti koji su bili poklon od porodice za odlazeću ćerku.

Osim Azije, gde je bilo na ceni, caričino drvo (kako su ga još nazivali) je stiglo u Ameriku u XIX veku. Neuobičajeno za poslovnost Amerikanaca, ali širenje istočnom obalom nije bio planski potez lukavih trgovaca već slučajnost. Ako u prirodi postoje slučajnosti. Izvozni tovar iz Kine je u sebi nosio i neželjene goste - plodove caričinog drveta koji su imali ulogu današnjih kuglica od stiropora, dakle da zaštite vredan tovar od neugodnog puta. Semenke tog ploda su se rasule po američkoj zemlji i tu dokazale još jedno svoje ime – od «brzorastućeg drveta» su začas nastale šume.

Projekat pošumljavanja Kine paulovnijom je rezultovao povećanjem proizvodnje hrane za 30% u ravnicama i zaustavljanjem erozijem na oko 3 miliona hektara zemlje. Takođe, paulovnija je drvo izbora za pošumljavanje Australije, Nemačke, Amerike i Paname. Ali ne i za Srbiju. Šume se seku i slabo obnavljaju, jer ovde drvo još uvek spada u jeftin ogrev, pa je tražnja povećana u ova teška vremena. U Vojvodini je situacija posebno kritična. Kako kažu iz JP «Vojvodinašume», ukoliko se na vreme ne podignu zasadi, odnosno ne poveća šumovitost Pokrajine sa sadašnjih šest na 14 procenata, Vojvodini preti da od ekološke postane prava pustinja. A paulovniju retko ko pominje. Još 1997.godine profesorka Šumarskog fakulteta Dragica Vilotić i inženjer Slobodan Vukojevac su započeli priču o paulovniji, ali očigledno nisu naišli na razumevanje. Danas postoji zasađena ogledna plantaža na samom severu Vojvodine u peskovitom tlu da bi se dokazao uspešan rast paulovnije i na takvom, vrlo lošem tlu. I zaista, ovo čudesno drvo i tu uspeva. Bez obzira na to, projekat «Čudesno drvo» će u Srbiji morati da sačeka neka mudrija vremena.
Slika

http://poljoprivreda.info/?oid=8&id=1045
Korisnikov avatar
cukaneca

Teme: 116
Pridružio se: 02 Dec 2011, 16:24

Re: Čudesno drvo – PAULOVNIJA

Nepročitan postod dadoxxl » 30 Jan 2012, 10:56

Najbrze rastuce drvo na svijetu.Imas sjemena po Srbiji,posij na proljece,veoma brzo raste.Zan 2-3 godine prve nakon sadnje da se osusi,ali ponovo krene iz zemlje i to jos robusnije raste.Moze da se razmnozava sjemenom,a i korjenovim reznicama,veoma uspjesno.Da li je plantazu sadio prof.Bosnjak na sjeveru Vojvodine?Drvo ne podnosi minuse ispod - 19 stepeni C.Kod sijanja,pozeljno je nekoliko puta rasad poprskati fungicidom,jer ima dosta polijeganja rasada. %%-
dadoxxl

Teme: 1
Pridružio se: 16 Dec 2011, 23:32

Nepročitan postod FruitBoy » 31 Jan 2012, 10:36

Interensantna vrsta!

Strpljenje je moć. Vremenom i dudov list postaje svila!
Korisnikov avatar
FruitBoy

Teme: 6
Pridružio se: 03 Dec 2011, 18:17

Nepročitan postod cukaneca » 31 Jan 2012, 14:21

dadoxxl je napisao:Najbrze rastuce drvo na svijetu.Imas sjemena po Srbiji,posij na proljece,veoma brzo raste.Zan 2-3 godine prve nakon sadnje da se osusi,ali ponovo krene iz zemlje i to jos robusnije raste.Moze da se razmnozava sjemenom,a i korjenovim reznicama,veoma uspjesno.Da li je plantazu sadio prof.Bosnjak na sjeveru Vojvodine?Drvo ne podnosi minuse ispod - 19 stepeni C.Kod sijanja,pozeljno je nekoliko puta rasad poprskati fungicidom,jer ima dosta polijeganja rasada. %%-

Ovo za minuse nisam znao. Ako je tacno moracu da odustanem jer kod mene retko koja zima bude bez te temperature..
Korisnikov avatar
cukaneca

Teme: 116
Pridružio se: 02 Dec 2011, 16:24

Nepročitan postod dadoxxl » 01 Feb 2012, 09:44

Probaj posaditi par komada i prati 2-3 godine temperaturu i ponasanje sadnica.Od mene su nosili neki ljudi koji hoce da sade plantazu iznad Sarajeva,nekoliko odraslih primjeraka,e sad da li su ostale zive ili ne ne znam.
dadoxxl

Nepročitan postod Hanza » 10 Feb 2012, 17:30

dadoxxl je napisao:Probaj posaditi par komada i prati 2-3 godine temperaturu i ponasanje sadnica.Od mene su nosili neki ljudi koji hoce da sade plantazu iznad Sarajeva,nekoliko odraslih primjeraka,e sad da li su ostale zive ili ne ne znam.

Mostarac, kada počinješ sa kakijem, treba mi 6 komada. Od svake sorte po 3 ako imaš trogodišnje najviše bih voleo.
Pozovimo prirodu u svoju baštu, koristimo 6000 godina staru tehnologiju osavremenjenu novim saznanjima.
EM-tehnologija, šta je to?
Korisnikov avatar
Hanza

Teme: 63
Pridružio se: 03 Dec 2011, 00:44

Nepročitan postod dadoxxl » 11 Feb 2012, 21:39

Kakija ima,samo da prodju ove nenormalne hladnoce i otopi se snijeg,javi se na pp.
dadoxxl

Nepročitan postod bojan » 12 Feb 2012, 15:34

Znanje je dosadno, neznanje je mnogo zanimljivije. Kada znamo, svi znamo isto, a kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
bojan

Teme: 7
Pridružio se: 16 Dec 2011, 13:40

Nepročitan postod Hanza » 12 Feb 2012, 22:34

Ima li gde seme da se nabavi?
Pozovimo prirodu u svoju baštu, koristimo 6000 godina staru tehnologiju osavremenjenu novim saznanjima.
EM-tehnologija, šta je to?
Korisnikov avatar
Hanza

Teme: 63
Pridružio se: 03 Dec 2011, 00:44

Nepročitan postod dadoxxl » 13 Feb 2012, 00:21

Poslat cu ti sjemena ili hoces koju sadnicu?Tu kod g.Stevana ima i nekoliko moji sadnica.
dadoxxl

Sledeća

Povratak na Voćne vrste